Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Urząd Miejski w Łasku wybrał projektanta ławeczki Jana Łaskiego. To artysta z Krakowa WIZUALIZACJE

Anna Janiszewska
Anna Janiszewska
WIZUALIZACJE, Urząd Miejski w Łasku
W 2022 roku Łask obchodzi 600-lecie nadania praw miejskich Łaskowi. Z tej okazji Urząd Miejski w Łasku ogłosił konkurs na projekt i realizację pomnika (rzeźby) „Ławeczka z Janem Łaskim”. Właśnie wybrano zwycięskiego artystę

Urząd Miejski w Łasku rozstrzygnął konkurs rzeźbiarsko-architektoniczny na opracowanie koncepcji projektu pomnika „Ławeczka z Janem Łaskim”. Wygrał dr hab. Karol Badyna – polski rzeźbiarz, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Rzeźba wykonana zostanie z brązu i stanie na pl. gen. Jarosława Dąbrowskiego naprzeciwko kolegiaty Niepokalanego Poczęcia NMP i Św. Michała Archanioła w Łasku.

- Teraz podpiszemy umowę z wykonawcą, a następnie przystąpi on do realizacji. Odsłonięcie pomnika zaplanowaliśmy na wrzesień tego roku. Jest to jeden z punktów programu obchodów 600-lecia nadania praw miejskich Łaskowi. Cieszymy się, że pomnik znanego artysty, którego prace można zobaczyć na całym świecie, stanie przy łaskiej kolegiacie - mówi Michał Janiszewski z Urzędu Miejskiego w Łasku.

Wykonanie pomnika pochłonąć ma ok. 200 tys. zł. W planach jest również zagospodarowanie terenu wokół ławeczki. Ma to być charakterystyczny punkt w mieście, gdzie każdy turysta i mieszkaniec będzie mógł przysiąść (ławeczka pomieści 2 osoby) i zrobić sobie zdjęcie. Jan Łaski wykonany zostanie w naturalnym rozmiarze.

Do konkursu mogli zgłaszać się artyści z całej Polski. Do ostatniego etapu przeszło pięć najlepszych projektów, a wygrał krakowski artysta. Karol Badyna urodził się w 1960 roku w świętokrzyskim. W 1988 roku z wyróżnieniem ukończył Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Po studiach został zatrudniony na swojej macierzystej uczelni na stanowisku naukowo-dydaktycznym aż w 2011 otrzymał stanowisko profesora nadzwyczajnego ASP. Zajmuje się głównie rzeźbą portretową. Jego dzieła można podziwiać w Polsce, USA, Izraelu, Portugalii, Niemczech, we Włoszech, na Białorusi, Estonii i w Singapurze.

Artysta tak opisuje swój projekt: Dla podkreślenia podwójnej roli Jana Łaskiego jako kanclerza królewskiego oraz prymasa Polski „Ławeczka z Janem Łaskim” została podzielona na kilka odrębnych części. To rozwiązanie plastyczne pozwala także na wyraźne ukazanie atrybutów, które wiążą się z tymi odrębnymi funkcjami. Kanclerz koronny jest ukazany razem z kodeksem aktów prawnych „Statutem Łaskiego”, natomiast insygnia arcybiskupie są ukazane w postaci infuły z herbami Korab oraz pastorałem.

Jan Łaski ma głowę ma skierowaną w stronę kolegiaty. Osoby siedzące obok niego mogą dzierżyć na chwilę pastorał - symbol biskupiej władzy pasterskiej.

Łask uzyskał prawa miejskie w 1422 roku, na ręce Jana z Łasku i Krowicy przekazał je król Władysław Jagiełło, ale wzmianki o wsi Łask można znaleźć w źródłach już od 1356 roku. Jan Łaski herbu Korab (1456-1531) był kanclerzem wielkim koronnym, arcybiskupem gnieźnieński i prymasem Polski. To najwybitniejszy przedstawiciel rodziny Łaskich, uznawany za mecenasa sztuki.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pabianice.naszemiasto.pl Nasze Miasto