Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Gliwicach powstaje wyjątkowy park! Czasami może być zalewany... bo jest na dnie zbiornika! Mowa o Wilczych Dołach - zobacz ZDJĘCIA

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
GLIWICE. Wilcze Doły to teren rekreacyjny znajdujący się na obrzeżu Gliwic, pomiędzy dzielnicami Sikornik i Wójtowa Wieś. Choć prace jeszcze się nie zakończyły, obszar już przyciąga spacerowiczów. Udostępniono siłownię na świeżym powietrzu i plac zabaw. Wzrok przyciągają drewniane rzeźby wilków zdobiące teren.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Wilcze Doły w Gliwicach zapraszają na spacer

Teren rekreacyjny na Wilczych Dołach powstał w miejscu suchego zbiornika retencyjnego. Oprócz ważnej funkcji przeciwpowodziowej teren służy mieszkańcom, jako miejsce wypoczynku. Choć prace jeszcze nie zostały zakończone, nowe alejki i plac zabaw już przyciągają spacerowiczów.

- Zieleń pokryje 70 proc. tego obszaru, który ma mieć charakter parkowy – ze ścieżkami dla rowerzystów i pieszych, przestrzeniami do relaksu, plenerową siłownią czy placem zabaw – zapewniają władze Gliwic.

Odwiedzający Wilcze Doły już mogą korzystać z placu zabaw i siłowni oraz przestrzeni relaksacyjnych, a z czasem teren na pewno się zazieleni.

- O parkowym charakterze tego miejsca przesądzać ma różnorodna roślinność – zasadzonych zostanie ponad 700 drzew. Posadzone zostaną przede wszystkim rośliny rodzime, np. graby pospolite, klony pospolite, lipy drobnolistne i szerokolistne, klony jawory, dęby szypułkowe, róże dzikie, bzy czarne, kaliny. Pojawią się też wielogatunkowe łąki kwietne wypełnione roślinnością miododajną oraz ważne dla ekosystemu łąki podmokłe – przekazywał Urząd Miejski w lipcu 2023.

Zgodnie z planami, nasadzane rośliny mają zapewnić różnorodność biologiczną terenu i zdobić go w różnych porach roku. Inwestycja objęła budowę drogi pieszo-rowerowej wokół zbiornika, powstały również ścieżki na jego dnie.

W Gliwicach powstaje wyjątkowy park! Czasami może być zalewa...

Suchy zbiornik retencyjny w naturalnym zagłębieniu potoku Wójtowianka powstał wiosną ubiegłego roku. Jak podkreślają władze Gliwic, to ważny element kompleksowego systemu ochrony przeciwpowodziowej Gliwic. Z racji tej funkcji udostępnione spacerowiczom dno może być okresowo zalewane. Dlatego znajdujące się tam elementy dekoracyjne wykonano z naturalnych materiałów – drewna i kamienia. Nazwa miejsca zobowiązuje, dlatego Wilcze Doły ozdobiły rzeźby przedstawiające wilki. Majestatyczne zwierzę trafiło również na plac zabaw.

Na odwiedzających teren czekają liczne miejsca odpoczynku. Usiąść można na leżakach i ławkach, pod pergolami i wiatami, a także przy stołach piknikowych.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto