Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" na Placu Głównym gliwickiej Areny. Jak wygląda w środku? Zobaczcie sami

OPRAC.:
Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Tołłoczko BPN
Udostępnij:
Historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, zawitała do Gliwic. Interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni od 7 do 9 maja. Biuro programu "Niepodległa" zaprasza do zwiedzania!

Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się wywalczony kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.

Zobacz zdjęcia:

Marszałek Józef Piłsudski wita gości

Choć mieszkańcy II Rzeczpospolitej mieli różne poglądy, wyznania, talenty i pomysły na przyszłość, to razem budowali wspólnotę, na rzecz której pracowali. Dziś ciekawostki z funkcjonowania młodego kraju można poznawać dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają zagłębić się w historii Polski z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Natomiast kulturę, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, przybliżą specjalnie przygotowana makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku.

Ukoronowanie Programu "Niepodległa"

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Niech wizyta w Teatrze stanie się zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

Dodatkowe atrakcje

Poza samochodem, w którym można zapoznać się z historią pierwszych lat niepodległości, organizatorzy ustawili dwa namioty. W jednym z nich zainstalowano stanowiska z goglami VR, które umożliwiają spotkanie z najbardziej utytułowaną, przed erą Agnieszki Radwańskiej, polską tenisistką Jadwigą Jędrzejowską, finalistką turnieju w Wimbledonie z roku 1937. Można też zobaczyć film "Nie kochać w taką noc" z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim.
W drugim namiocie zainstalowano foto budkę, w której można się sfotografować z jednym z ojców polskiej niepodległości.

Wystawa dostępna dla wszystkich

Wystawa jest dostępna także dla dzieci i dorosłych poruszających się na wózkach, dzięki specjalnie rozkładanej rampie. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Nie tylko Gliwice

Po zamknięciu ekspozycji w Gliwicach, wystawa przeniesie się do innych śląskich miast. Już od 10 do 12 maja, będzie można zapoznać się z pierwszymi latami niepodległości Polski w Tychach na pl. Baczyńskiego. Następnie Wirtualny Teatr Historii przeniesie się na pszczyński rynek, gdzie będzie dostępna pomiędzy 13 a 15 maja.

Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" na Placu Głównym gliw...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie