Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" na Placu Głównym gliwickiej Areny. Jak wygląda w środku? Zobaczcie sami

OPRAC.:
Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Tomasz Tołłoczko BPN
Historia pierwszych lat polskiej niepodległości, na nowoczesnej wystawie przygotowanej przez Biuro Programu „Niepodległa”, zawitała do Gliwic. Interaktywna przestrzeń z atrakcjami takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety będzie dostępna bezpłatnie przez trzy dni od 7 do 9 maja. Biuro programu "Niepodległa" zaprasza do zwiedzania!

Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"

W Wirtualnym Teatrze Historii „Niepodległa” przedstawiono historię Polski czasu pierwszych lat II Rzeczypospolitej w formie ciekawostek historycznych. Sto lat temu kończył się proces formowania granic państwowych po I wojnie światowej i licznych konfliktach przygranicznych. Na mapach Europy pojawił się wywalczony kształt niepodległej Polski, a wysiłki tysięcy obywateli skupiły się na odbudowie polskiej państwowości w wielu dziedzinach życia, w szkołach, zakładach przemysłowych, biurach, szpitalach, urzędach, bankach czy instytucjach kultury.

Zobacz zdjęcia:

Marszałek Józef Piłsudski wita gości

Choć mieszkańcy II Rzeczpospolitej mieli różne poglądy, wyznania, talenty i pomysły na przyszłość, to razem budowali wspólnotę, na rzecz której pracowali. Dziś ciekawostki z funkcjonowania młodego kraju można poznawać dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii. W kameralnej przestrzeni stworzonej w specjalnym, rozkładanym samochodzie ciężarowym, ekrany i cyfrowe wizualizacje pozwalają zagłębić się w historii Polski z lat 1918-1925. Holoboxy prezentują historyczne artefakty, a gospodarzem wystawy jest cyfrowo zrekonstruowany Józef Piłsudski, którego głos wita i żegna gości. Natomiast kulturę, która była integralnym elementem tożsamości narodowej, przybliżą specjalnie przygotowana makieta polskiego pawilonu z wystawy światowej w Paryżu z 1925 roku.

Ukoronowanie Programu "Niepodległa"

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” jest swego rodzaju ukoronowaniem działań kulturalnych i sportowych, prowadzonych od 2017 roku w ramach Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Różne działania, realizowane zarówno na poziomie lokalnym, jak i ogólnokrajowym, włączają Polki i Polaków w obchody stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości. Niech wizyta w Teatrze stanie się zaproszeniem do radosnego, wspólnego świętowania, bo Niepodległa jest dla wszystkich.

Dodatkowe atrakcje

Poza samochodem, w którym można zapoznać się z historią pierwszych lat niepodległości, organizatorzy ustawili dwa namioty. W jednym z nich zainstalowano stanowiska z goglami VR, które umożliwiają spotkanie z najbardziej utytułowaną, przed erą Agnieszki Radwańskiej, polską tenisistką Jadwigą Jędrzejowską, finalistką turnieju w Wimbledonie z roku 1937. Można też zobaczyć film "Nie kochać w taką noc" z aktorem Aleksandrem Żabczyńskim.
W drugim namiocie zainstalowano foto budkę, w której można się sfotografować z jednym z ojców polskiej niepodległości.

Wystawa dostępna dla wszystkich

Wystawa jest dostępna także dla dzieci i dorosłych poruszających się na wózkach, dzięki specjalnie rozkładanej rampie. Osoby z niepełnosprawnościami mogą liczyć na pomoc obsługi Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa”.

Nie tylko Gliwice

Po zamknięciu ekspozycji w Gliwicach, wystawa przeniesie się do innych śląskich miast. Już od 10 do 12 maja, będzie można zapoznać się z pierwszymi latami niepodległości Polski w Tychach na pl. Baczyńskiego. Następnie Wirtualny Teatr Historii przeniesie się na pszczyński rynek, gdzie będzie dostępna pomiędzy 13 a 15 maja.

Mobilny Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa"
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa" na Placu Głównym gliw...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto