Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Dzień Kobiet odbędzie się wernisaż wystawy "Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści" w Muzeum w Gliwicach

OPRAC.:
Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W najbliższy piątek, 8 marca w Muzeum w Gliwicach odbędzie się wernisaż wystawy „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”.
W najbliższy piątek, 8 marca w Muzeum w Gliwicach odbędzie się wernisaż wystawy „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”. Muzeum w Gliwicach
"Prawdziwa Stryjeńska to nie ornamentacyjny folklor, tylko ruch, żywioł, ciała spęczniałe od krwi i od mleka, ryk i szczęście rodzenia, potop barw, ekstaza kształtu, a nade wszystko, wielka synteza miłości" - pisała w "Wiadomościach Literackich" Irena Krzywicka. Potwierdzenia wspomnianej tezy będzie można szukać w najbliższy piątek, 8 marca w Wilii Caro, siedzibie gliwickiego muzeum, gdzie odbędzie się wernisaż wystawy „Zofia Stryjeńska – tajemnicze i radosne opowieści”.

Wizja, kolor i energia - to słowa klucze, określające twórczość Zofii Stryjeńskiej. Wernisaż prac artystki, która inspirację czerpała z kultury ludowej, baśni i legend słowiańskich, odbędzie się w Dniu Kobiet o godzinie 17:00 w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8A. Kuratorami wystawy są Światosław Lenartowicz z Muzeum Narodowego w Krakowie oraz Patrycja Gwoździewicz z Muzeum w Gliwicach.

- Ta wystawa, przybliżająca dzieła jednej z najważniejszych – jeśli nie po prostu najważniejszej – artystki odrodzonej, niepodległej Polski dwudziestolecia międzywojennego, to kolejne przedsięwzięcie, jakie podejmujemy wspólnie z krakowskim Muzeum Narodowym. Warto przypomnieć, że tę niezwykle owocną współpracę, która przyniosła szereg ekspozycji cieszących ogromnym zainteresowaniem publiczności, rozpoczęliśmy w 2019 roku wystawą "Kresy w malarstwie polskim". I dzięki niej – znów na naszym muzealnym firmamencie rozbłyska niezwykle intensywnie twórczość, na którą z wielką radością, używając określenia samej Stryjeńskiej, "wybałuszymy oczy" - mówi Grzegorz Krawczyk, kierownik ds. programowych Muzeum w Gliwicach.

Na wystawie będzie można zobaczyć również dzieła zgromadzone przez Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Muzeum Narodowe w Kielcach oraz Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie. Pojawią się również zasoby prywatnych kolekcji - Agnieszki i Marka Kapuścińskich oraz Ingi i Artura Ludwinów. Kuratorzy wystawy szczególnie skupili się na tematach, które fascynowały Stryjeńską - panteonie słowiańskich bożków i bogactwie kultury ludowej.

- Choć skupia się na dwu wątkach, ekspozycja przybliża całe spektrum realizacji Stryjeńskiej – zobaczymy na niej zabawki, projektowane przez nią tkaniny, scenografie, ilustracje książkowe, fragmenty pociętych po paryskiej wystawie obrazów "Pory roku", a obok panteonu bożków i twórczości z lat 30. i 40.– także wczesne prace Stryjeńskiej, z lat 1911 – 1919, dotąd nie prezentowane publiczności, włącznie z odkrytym całkiem niedawno, zupełnie przypadkiem, obrazem przedstawiającym Czepca - postać z "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. Namalowany przez młodą artystkę, w 1911 roku powstawał pod kierunkiem Włodzimierza Tetmajera – mówi Patrycja Gwoździewicz.

Dzieła Zofii Stryjeńskiej w Muzeum w Gliwicach

W czasie wernisażu nie zabraknie opowieści o życiu artystki urodzonej w 1891 roku, która w okresie dwudziestolecia międzywojennego uzyskała wielką popularność.

- Już w 1925 roku, na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Przemysłu Artystycznego w Paryżu, artystka odniosła bezprecedensowy sukces. Grand Prix otrzymała nie tylko za ogromne obrazy "Pory roku", zdobiące wnętrza Pawilonu Polskiego, ale w aż czterech działach (malarstwo, plakat, ilustracje, tkaniny). W dziale zabawkarskim otrzymała diplôme d’honneur, została też odznaczona Krzyżem Kawalerskim Legii Honorowej. Dzięki swym wyrazistym dziełom, ale także otaczającej jej życie legendzie, Stryjeńska intryguje i zachwyca również dziś – mówi Światosław Lenartowicz.

Ze względu na zawirowania historyczne, najważniejsze dzieła Zofii Stryjeńskiej uległy całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu, a największy rozmiarowo obraz "Uczta Wierzynka" zaginął.

Bogata oferta edukacyjna towarzysząca wystawie

Muzeum w Gliwicach, poza samą wystawą, oferuje wydarzenia jej towarzyszące, wśród których warto wyróżnić m.in. spotkanie z rodziną Zofii Stryjeńskiej, wykład etnografki Marty Paszko czy oprowadzania kuratorskie. Dodatkowo, warto wziąć udział w warsztatach połączonych z wizytą na wystawie, np. warsztatach lalkarskich, lekcjach malowania na tkaninie czy zajęć z tworzenia ilustracji temperą. Zapisy odbywają się telefonicznie (tel. 783 560 006), z tygodniowym wyprzedzeniem.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto