Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory 2014 Pilchowice II tura: Kołoczek-Wybierek vs Gogulla [DEBATA]

Marlena Polok-Kin
Wybory 2014 Pilchowice II tura. W niedzielę wybierzemy wójta Pilchowic. Zmierzą się dotychczas piastująca to stanowisko Joanna Kołoczek-Wybierek i Maciej Gogulla. Zobaczcie, co mają do powiedzenia na temat problemów gminy Pilchowice

Wybory 2014 Pilchowice.

MACIEJ GOGULLA odpowiada na pytania DZ:

Jak pan zamierza zwiększyć atrakcyjność gminy dla potencjalnych nowych inwestorów, ale także mieszkańców?

Samorząd ma realny wpływ na zachęty podatkowe, fachową i przyjazną obsługę w urzędzie, a co najważniejsze kreatywny plan zagospodarowania przestrzennego oraz bazę terenów inwestycyjnych zaopatrzonych w media i drogi dojazdowe. Atrakcyjność w oczach mieszkańców to z kolei przede wszystkim bezpieczne i dobrze oświetlone drogi i chodniki, czyste powietrze, czerwony autobus komunikujący wszystkie sołectwa z miastem, zielone światło dla stowarzyszeń lokalnych.

Jak ocenia pan stan oświaty w Pilchowicach i jakie powinny być jego kierunki rozwoju?

Szkoły i przedszkola w naszej gminie stoją na wysokim poziomie przede wszystkim dzięki kadrze tych instytucji. Chodzi o nauczycieli, ale również o personel techniczny, kucharki, sprzątaczki i woźnych. Będąc ojcem dwójki dzieci uważam, że to właśnie dzięki tym ludziom nasze placówki oświatowe nie ustępują miejskim szkołom. Moim priorytetem w tej dziedzinie będzie dokończenie trwających prac remontowych, dofinansowanie zaplecza sprzętowego oraz zapewnienie wystarczającej ilości środków czystości w każdej placówce.

Co jest najważniejszym zadaniem pilchowickiego samorządu w nadchodzącej kadencji?

Prawdziwym wyzwaniem będzie pozyskanie środków zewnętrznych w ramach nowego rozdania unijnego. Konieczne są rozsądne i przemyślane wybory, dokonywane pod kątem zaspokojenia najważniejszych potrzeb lokalnej społeczności. Potrzeba również większego dialogu z mieszkańcami, wprowadzenia mechanizmów współrządzenia takich jak chociażby wyodrębnienie budżetu obywatelskiego, zwiększenie środków na fundusz sołecki, czy też poszerzenie kompetencji rad sołeckich.

W jaki sposób zamierza pan zachęcić mieszkańców i handlowców do korzystania z nowego targowiska gminnego?

Potencjał tego obiektu będzie wykorzystany tylko wówczas, gdy przestaniemy na ten niego patrzeć wyłącznie przez pryzmat targowiska. Skoro mamy już takie miejsce, to musimy je oddać w ręce mieszkańców, w szczególności lokalnych stowarzyszeń, na których pomysłowość i kreatywność zawsze można liczyć. Propozycje na dziś: giełdy zabawek, jarmarki wielkanocne, bożonarodzeniowe, targi staroci, gier komputerowych, książek wraz ze spotkaniami autorskimi, imprezy tematyczne. Ciekawym pomysłem jest lodowisko sezonowe.

Jak pan ocenia wykorzystywanie funduszy z UE i środków zewnętrznych w gminie Pilchowice?

W 2011 r. w urzędzie gminy rozwiązano komórkę odpowiedzialną za pozyskiwanie funduszy unijnych. Uważam, że należy to najszybciej naprawić. Inaczej będzie nam bardzo trudno powstrzymać postępujący od kilku lat spadek notowań naszej gminy w ogólnopolskich rankingach uwzględniających wydatki finansowane z zewnątrz. W pierwszej kolejności trzeba szukać dofinansowania projektów infrastrukturalnych - drogi, transport, kanalizacja, odnawialne źródła energii, ale również projekty miękkie w dziedzinie edukacji itp.

Wybory 2014 Pilchowice

Joanna Kołoczek-Wybierek odpowiada na pytania DZ

Jak pani zamierza zwiększyć atrakcyjność gminy dla potencjalnych nowych inwestorów, ale także mieszkańców?

Pozyskaliśmy firmę logistyczną, stąd nowe miejsca pracy i podwojenie wpływów do budżetu z podatków od środków transportu, które utrzymujemy na stałym poziomie. Wybudowano szpital w Nieborowicach w pobliżu DK78. Stworzenie atrakcyjnej oferty inwestycyjnej obejmującej tereny wszystkich sołectw to główny cel, indywidualna obsługa inwestora oraz promocja. Ważne dla potencjalnych inwestorów są: uzbrojenie terenów pod inwestycje (możliwe z udziałem środków unijnych) oraz ulgi podatkowe.
Mieszkańcy podkreślają, że gmina ma zachować swój dotychczasowy charakter, rozwijać turystykę weekendową. Chcą sprawnej komunikacji z miastami, oświaty na wysokim poziomie, przedszkoli, zapewnienia opieki nad dziećmi do lat 3. Chcą żyć w miejscu bezpiecznym z optymalną infrastruktruę drogową - i to stopniowo to realizujemy.

Jak ocenia panistan oświaty w Pilchowicach i jakie powinny być jej kierunki rozwoju?
Osiągane wyniki na egzaminach i sprawdzianach przez uczniów, kwalifikacje nauczycieli, baza materialna, liczne projekty unijne (od 2010 r. na ponad 3 mln. zł) potwierdzają, że oświata pilchowicka należy do najlepszych w regionie. Utworzyliśmy 2 dodatkowe unijne oddziały przedszkolne, żeby objąć zajęciami wszystkie dzieci. Wilcza, Stanica otrzymały środki na pracownie komputerowe, Pilchowice-językową, a każda z placówek wyposażenie z programu „Z komputerem na ty” i darmowy internet. W przyszłości każdy nauczyciel przedszkola i kl. 1-3 dzięki jednemu z projektów będzie mógł służyć dzieciom jako terapeuta. Przystosowaliśmy klasy dla 6-latków.

Co jest najważniejszym zadaniem pilchowickiego samorządu w nadchodzącej kadencji?
Samorząd będzie musiał wykazać się umiejętnością pozyskania środków unijnych ostatniego rozdania na rozwój gminy i poprawę bytu mieszkańców. Procedura konkursowa rozdziału środków powoduje, że nie tylko trzeba umieć pisać wnioski, ale też być pewnym, czego potrzeba gminie i jej mieszkańcom. W pakiecie środków unijnych takich na drogi gminne czy kanalizację praktycznie nie ma. Pozostają programy rządowe i umiejętne działania samorządu.

Jak zamierza pani zachęcić mieszkańców i handlowców do korzystania z nowego targowiska gminnego?
Obecna opłata za stanowisko to 15 zł, a każde kolejne – 5 zł. To jedna z najniższych opłat w regionie. Mieszkańcy całej gminy dowiedli swoją liczną obecnością podczas wiejskich jarmarków spożywczych, że są zainteresowani targiem naszych lokalnych produktów, które szybko zostały sprzedane. Handlujący również byli zadowoleni. Organizujemy kolejny jarmark, świąteczny od 13 grudnia i następne tematyczne .

Jak pani ocenia wykorzystywanie funduszy z UE i środków zewnętrznych w gminie Pilchowice?
Ostatnie 4 lata to ogromny postęp w pozyskiwaniu tych środków na inwestycje gminy, infrastrukturę oświaty, domy kultury z wyposażeniem, miejsca opieki dzieci do lat 3, budowy dróg, kanalizacji, parkingów, sieci szerokopasmowej, targowiska z parkingiem, studni głębinowych i stacji uzdatniania wody, placów zabaw. Wykorzystaliśmy środki z programu „Maluch”, „Radosna Szkoła” i NPPDL„Schetynówki”. Na 27 mln. inwestycji 11,5 mln to środki zewnętrzne, a ponad 3 mln to tzw. projekty miękkie dla szkół, co dało nam 39 miejsce pod względem tempa rozwoju w kraju.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto