MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

„Ciepłe Mieszkanie”, czyli nawet blisko 40 tys. zł na wymianę pieca w bloku lub kamienicy. Kto może wziąć udział w programie?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych.
Program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do właścicieli lokali w budynkach wielorodzinnych. Mariusz Kapala / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Program „Ciepłe Mieszkanie” skierowany jest do mieszkańców budynków wielorodzinnych i pozwala otrzymać dofinansowanie na termomodernizację. Dotację sięgającą niemal 40 tys. zł można przeznaczyć m.in. na wymianę „kopciucha” na inne źródło ciepła, montaż nowych okien lub podłączenie się do sieci ciepłowniczej. Wyjaśniamy zasady przyznawania pieniędzy.

Spis treści

„Ciepłe Mieszkanie”, czyli dopłaty do termomodernizacji. Na jakie cele uzyskasz pieniądze?

Ciepłe Mieszkanie” to państwowy program dopłat do termomodernizacji i wymiany pieca, który wystartował 21 lipca 2022 r. To swego rodzaju uzupełnienie popularnego programu „Czyste Powietrze”, skierowane do osób mieszkających w budynkach wielorodzinnych.

Obecnie nie jest prowadzony nabór wniosków w ramach „Ciepłego Mieszkania”. Pierwszy nabór zakończył się 31 grudnia 2022 r., a drugi ruszy w 2023 r. (dokładna data nieznana).

„Ciepłe Mieszkanie” pozwala uzyskać dofinansowanie na wymianę źródeł ciepła i inne prace termomodernizacyjne w budynkach wielorodzinnych. Naborem wniosków zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a budżet programu to 1,4 mld zł. Właściciele lokali mieszkalnych mogą wnioskować o dofinansowanie na takie cele jak:

 • wymiana indywidualnego źródła ciepła w mieszkaniu (np. pieca kaflowego, kozy) na bardziej ekologiczne (np. pompa ciepła),
 • demontaż starego pieca i podłączenie mieszkania do wspólnego źródła ciepła (np. sieci ciepłowniczej),
 • wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
 • wykonanie wentylacji mechanicznej,
 • wymiana okien i drzwi,
 • wykonanie dokumentacji projektowej związanej z powyższymi pracami.

– Program „Ciepłe Mieszkanie” będzie wspierać zastosowanie: kotła gazowego kondensacyjnego, kotła na pellet drzewny o podwyższonym standardzie, ogrzewania elektrycznego, pompy ciepła powietrze/woda lub pompy ciepła powietrze/powietrze albo podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła – informuje rządowy komunikat na gov.pl.

Dla kogo dofinansowanie z „Ciepłego Mieszkania”? Sprawdź, kto może wziąć udział

W programie „Ciepłe Mieszkanie” mogą wziąć udział właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Chodzi zarówno o osoby dysponujące prawem własności, jak i spółdzielczym własnościowym prawem do lokalu.

– Program kierujemy do osób, które mieszkają w budynkach wielorodzinnych bez centralnego systemu ogrzewania i korzystają z indywidualnego źródła ciepła na paliwa stałe – informuje Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Chodzi o mieszkańców budynków wielorodzinnych, którzy mają w mieszkaniach źródła ciepła takie jak np. piec kaflowy, piecokuchnia czy koza. Dzięki dotacjom właściciele takich mieszkań będą mogli łatwiej i taniej utrzymać w domu optymalną temperaturę, a na wymianie pieca skorzysta też środowisko. Jeśli przy okazji beneficjenci wymienią okna i drzwi, koszty ogrzewania dodatkowo spadną, gdyż mniej ciepła będzie uciekać przez nieszczelności.

W przyszłości do programu będą mogły przystąpić także wspólnoty mieszkaniowe, żeby np. wymienić wspólne źródło ciepła ogrzewające cały budynek. Na razie jednak ta część programu „Ciepłe Mieszkanie” jest dopiero opracowywana.

Na jak wysoką dotację z „Ciepłego Mieszkania” można liczyć? Są trzy poziomy dofinansowania

Według NFOŚiGW przeciętna kwota przypadająca na jeden lokal mieszkalny wynosi od 15 do 37,5 tys. zł. Dokładna wysokość dotacji zależy od dochodów beneficjenta. Przewidziano trzy poziomy dofinansowania:

 • podstawowy – dofinansowanie do 15 tys. zł (maksymalnie 30 proc. kosztów kwalifikowanych),
 • podwyższony – dofinansowanie do 25 tys. zł (maksymalnie 60 proc. kosztów),
 • najwyższy – dofinansowanie do 37,5 tys. zł (maksymalnie 90 proc. kosztów).

Podstawowy poziom dofinansowania przysługuje osobom, których roczny dochód nie przekracza 120 tys. zł. Podwyższony poziom skierowany jest do osób, których miesięczny dochód nie przekracza 1673 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2342 w gospodarstwie jednoosobowym. Najwyższy poziom dofinansowania jest przeznaczony dla osób, których miesięczny dochód to maksymalnie 900 zł w gospodarstwie wieloosobowym albo 1260 w gospodarstwie jednoosobowym. Do starania się o najwyższy poziom mają prawo także osoby mające prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Co więcej, jeśli uczestnik programu mieszka na terenie gminy, która trafiła na listę gmin z największym problemem smogu (zanieczyszczeń powietrza), to taka osoba może uzyskać jeszcze wyższe dofinansowanie. Wówczas w zależności od dochodów kwoty na poszczególnych poziomach dofinansowania wyglądają następująco:

 • podstawowy – dofinansowanie do 17,5 tys. zł (maksymalnie 35 proc. kosztów kwalifikowanych),
 • podwyższony – dofinansowanie do 26,9 tys. zł (maksymalnie 65 proc. kosztów),
 • najwyższy – dofinansowanie do 39,9 tys. zł (maksymalnie 95 proc. kosztów).

Jak podkreślono, w programie nie ma ustalonych konkretnych kwot dotacji na konkretne inwestycje, np. wymianę pieca czy montaż wentylacji. Liczą się jedynie dochody na osobę w gospodarstwie domowym beneficjenta.

– We wszystkich trzech progach warunkiem otrzymania wsparcia będzie zobowiązanie beneficjenta końcowego, że po zakończeniu realizacji inwestycji w mieszkaniu nie będą zainstalowane żadne źródła ciepła o klasie niższej niż 5 wg normy przenoszącej normę europejską EN 303-5 – wyjaśnia rząd na gov.pl.

Aktualne promocje z Duki

Materiały promocyjne partnera

Wniosek w programie „Ciepłe Mieszkanie” – jak i gdzie się go składa?

Wnioski składa się na zasadach ustalonych przez lokalny urząd gminy, mogą się one więc różnić między regionami. Cała procedura przebiega dwuetapowo. Najpierw gmina musi zgłosić chęć otrzymania dofinansowania (udziału w programie) do swojego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dopiero gdy gmina uzyska środki na dotacje, urzędnicy uruchomią nabór wniosków dla właścicieli i współwłaścicieli mieszkań na swoim terenie. O informacje dotyczące wniosków należy więc pytać w lokalnym urzędzie.

– Gminy we własnym zakresie będą określać terminy składania wniosków przez beneficjentów końcowych, zamieszczając stosowne ogłoszenia na swoich stronach internetowych – wyjaśnia rząd na gov.pl.

Gminy mogą zgłaszać się do programu w ramach dwóch naborów. Pierwszy trwał do 31 grudnia 2022 r., a drugi (w razie dostępności środków) zostanie uruchomiony i przeprowadzony do dnia 31 grudnia 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sypialnia Krakowa ma swoje stawy. Niewidoczne i tajemnicze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: „Ciepłe Mieszkanie”, czyli nawet blisko 40 tys. zł na wymianę pieca w bloku lub kamienicy. Kto może wziąć udział w programie? - RegioDom.pl

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto