Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery osoby przewieziono do szpitala po wykryciu tlenku węgla w domu w Pyskowicach

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Pixabay
Strażacy z Gliwic przed północą otrzymali informację o kobiecie, która straciła przytomność. Jak się okazało, w mieszkaniu ulatniał się tlenek węgla, a kobieta wraz z pozostałą trójką domowników została przewieziona do szpitala. Po zakończeniu działań strażacy stwierdzili, że powodem powstania czadu było wadliwe działanie podgrzewacza wody tak zwany „Junkers” oraz niesprawność przewodów kominowych.

4 osoby z miejscowości Pyskowice zostały przewiezione do szpitala po tym, jak w mieszkaniu wykryto tlenek węgla.

Tlenek węgla w Pyskowicach

Jak informował nas Damian Dudek, oficer prasowy Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gliwicach przed północą, 20 grudnia strażacy otrzymali zgłoszenie o kobiecie, która straciła przytomność w budynku na ulicy Szopena w Pyskowicach. Po przybyciu na miejsce strażacy potwierdzili tę informacje, a kobieta wraz z pozostałą trójką domowników w tym dwójką dzieci trafiła do szpitala. Następnie mundurowi rozpoczęli odpowiednie w takiej sytuacji czynności.

Wszystkie osoby zostały zabrane i przewiezione do szpitala. Następnie strażacy wykonali pomiary, w wyniku których okazało się, że w mieszkaniu doszło do uwolnienia tlenku węgla. Mieszkanie zostało przewietrzone oraz sprawdzono pozostałe mieszkania — informował nas wspomniany Damian Dudek.

Ewakuowano również dwa inne mieszkania

W działaniach uczestniczyły dwa zastępy straży pożarnej, 8 strażaków a akcje zakończono przed godziną 2.00. Do zdarzenia doszło w łazience i jak się okazało, powodem powstania tlenku węgla było wadliwe działanie podgrzewacza wody tak zwany „Junkers”.

Strażacy sprawdzili również inne mieszkania, do których tlenek węgla mógłby się przedostać i po wykonaniu pomiaru okazało się, że w jeszcze dwóch mieszkaniach jest on wyczuwalny. Mieszkańcy zostali ewakuowani ze swoich domostw do czasu ich przewietrzenia.

Mieszkańcy po zakończeniu działań strażaków mogli wrócić do swoich mieszkań, jednak strażacy przestrzegli ich o nieużywanie urządzeń gazowych oraz przewodów kominowych do czasu sprawdzenia ich przez uprawniony organ.

Czym jest tlenek węgla?

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć. Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne.

1,7 tys. zdarzeń w przeciągu roku

W poprzednim sezonie grzewczym, od października 2021 do końca marca 2022 r., w woj. śląskim zanotowano łącznie blisko 1,7 tys. zdarzeń (w tym niespełna tysiąc pożarów) związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. Podtrutych zostało 268 osób, w tym 61 dzieci a 6 osób zginęło w tym jedna w pożarze. Rok wcześniej czad spowodował w regionie śmierć 12 osób. Od 2007 r. tlenek węgla zabił w regionie ponad 280 osób.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto