MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czy można rozpalić grilla na balkonie? Jak ustrzec się kary za grillowanie? Zobacz, co mówią przepisy prawa

Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Grillowanie w mieście może być przyjemnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale ważne jest, aby zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych.
Grillowanie w mieście może być przyjemnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale ważne jest, aby zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych. pixabay.com
Wiosna oznacza nadchodzący sezon grillowy. Jednakże, przed rozpaleniem grilla w parku lub na podwórku, warto zaznajomić się z przepisami prawnymi dotyczącymi tego tematu, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych. Warto skupić się nie tylko na przepisach o randze ustawowej, lecz także rozporządzeniach oraz przepisach lokalnych.

Spis treści

Generalnie nie ma ogólnie obowiązujących przepisów, które wprowadzałaby zakazu grillowania. Istnieją jednak pewne wyjątki, które mogą ograniczyć takie prawo ze względu na kwestię bezpieczeństwa pożarowego lub naruszanie cudzego prawa własności. W przypadku grillowania na balkonie istotne okażą się również regulaminy spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Dlatego, przy grillowaniu bez narażania się na konsekwencje prawne, istotny jest wybór odpowiedniego miejsca.

Miejsce grillowania

Przede wszystkim, powinniśmy unikać rozpalania ognisk lub grillowania w lasach, na terenach śródleśnych oraz w odległości mniejszej niż 100 m od granicy lasu. Wynika to z normy prawnej zawartej w art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach, zgodnie z którą zakazane są działania i czynności mogące wywołać niebezpieczeństwo pożarowe. Sankcją za złamanie zakazu mogą być kary w postaci aresztu, grzywny lub kara nagany. Podstawą do wymierzania kary są przepisy kodeksu wykroczeń zawarte w rozdziale dotyczącym wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu osób i mienia. Zgodnie z przepisami kara grzywny może wynieść wartość do 5 000,00 zł, natomiast kara aresztu do 30 dni.

Sytuacja zostanie odmiennie potraktowana, jeżeli osoba sprowadzi pożar lub bezpośrednie niebezpieczeństwo pożaru. W takiej sytuacji, zastosowanie znajdą przepisy kodeksu karnego, a konsekwencje prawne okażą się dużo poważniejsze – nawet z pozbawieniem wolności na parę lat.

Grillowanie na balkonach

W sposób oczywisty nie jest zalecane rozpalanie grilla wewnątrz pomieszczeń, ze względu na zagrożenie pożarowe, a także zdrowotne osób przebywających w środku. Jednakże, kwestia grilla na balkonie przynależącym do lokalu lub ogródku nie jest już wcale tak oczywista. Obowiązujące przepisy przeciwpożarowe (rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów), nie zawierają wprost regulacji wprowadzających zakaz użytkowania grillów na balkonach i tarasach budynków. Sytuacja może zostać potraktowana odmiennie z punktu widzenia prawa cywilnego. Grillowanie na balkonach, tarasach i loggiach może stwarzać zakłócenia korzystania z prawa własności sąsiadów (czyli immisje), co może prowadzić do sporów sąsiedzkich.

Grill a immisje sąsiedzkie

Immisje oznaczają działania, które ponad przeciętną miarę ingerują w prawo własności sąsiednich nieruchomości. Powszechnym przykładem występowania immisji może być grillowanie na balkonie w bloku. Może przy tym nie mieć istotnego znaczenia, czy „paliwem” będzie węgiel czy będzie to grill elektryczny, gdyż immisjami będzie zazwyczaj dym i zapach powstały przy grillowaniu. W konsekwencji wiele wspólnot oraz spółdzielni, aby uniknąć konfliktowych sytuacji, wprowadza w swoich regulaminach zakaz grillowania lub rozpalania ognisk na balkonach lub ogródkach lokatorskich. Immisje mogą być podstawą roszczenia na gruncie prawa cywilnego.

Grillowanie w mieście może być przyjemnym sposobem spędzania czasu na świeżym powietrzu, ale ważne jest, aby zawsze przestrzegać obowiązujących przepisów prawnych. Niestosowanie się do tych przepisów może prowadzić do różnych konsekwencji prawnych. Zawsze warto upewnić się, że wybrana lokalizacja jest dozwolona, a po grillowaniu pozostawić ją w czystości.

Robert Różycki, Provis Kancelaria Prawna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego pszczoły są ważne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czy można rozpalić grilla na balkonie? Jak ustrzec się kary za grillowanie? Zobacz, co mówią przepisy prawa - Nasze Miasto

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto