Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domowy odświeżacz do dywanów to oszczędność i ekologia w jednym. Kilka składników i twój dywan odzyska dawną świeżość

Redakcja
Wideo
od 16 lat
Dywan to element dekoracyjny obecny w wielu mieszkaniach. Dodaje wnętrzu przytulności i domowego ciepła. Niemniej jednak, w miarę upływu czasu, dywan może zacząć tracić swój pierwotny blask i świeżość. W takich chwilach warto sięgnąć po domowe metody, które pozwolą odświeżyć dywan i przywrócić mu nowy wygląd, bez konieczności sięgania po drogie środki chemiczne. Pokażemy wam kilka skutecznych sposobów na odświeżenie wykładziny w sposób naturalny i przyjazny dla środowiska.

Spis treści

Odkurzanie jest podstawą pielęgnacji

Podstawowym krokiem w utrzymaniu świeżości dywanu jest regularne odkurzanie. Dzięki temu pozbywamy się zanieczyszczeń, kurzu i drobnych cząstek, które osadzają się w głąb włókien. Używając szczotki do dywanów lub specjalnej nasadki do odkurzacza, możemy dokładnie wyczyścić dywan, przywracając mu miękkość i objętość. Warto też na bieżąco usuwać plamy z dywanu, np. z wina lub kawy.

odkurzanie dywanu
Skutecznym sposobem na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu z dywanu jest użycie soli. Posyp nią powierzchnię i pozostaw na kilka godzin, aby wchłonęła wilgoć i brzydki zapach. Następnie dokładnie odkurz wykładzinę. Sól, podobnie jak soda, jest naturalnym absorberem zapachów. Pexels/cottonbro studio

Soda oczyszczona to naturalny absorber zapachów

Soda oczyszczona to skuteczny i przede wszystkim naturalny absorber zapachów. O jej zaletach pisaliśmy m.in. w artykule o pozbywaniu się stęchlizny ze starych mebli. Dywan posypujemy cienką warstwą sody i pozostawiamy go w takim stanie na 2 godziny. Po tym czasie proszek dokładnie odkurzamy. Możemy również przygotować aromatyczny proszek, dodając do sody sproszkowane zioła lub kwiaty, np. lawendę. Jeśli zdecydujemy się na ten sposób, sodę z dodatkami przesypujemy do pojemnika z wieczkiem, zamykamy i wstrząsamy. Zapachowym proszkiem posypujemy dywan i postępujemy, jak opisaliśmy to powyżej.

Olejki eteryczne i esencje – aromatyczna świeżość

Aby dodać dywanowi przyjemny zapach, możemy sięgnąć również po miksturę z dodatkiem olejku cytrusowego. Przygotuj 3 łyżeczki sody oczyszczonej i wsyp ją do 1 l ciepłej wody. Do mieszanki dodaj kilka kropel olejku, np. cytrynowego. Całość zamieszaj i przelej do czystego pojemnika z rozpryskiwaczem. Spryskaj nią cały dywan i zostaw na kilka godzin. W tym czasie nie chodź po dywanie. Zapachowa mieszanka nie tylko odświeży dywan, ale również wypełni pomieszczenie przyjemnym aromatem.

Suszone zioła – delikatny zapach natury

Suszone zioła (dobrze rozdrobnione) takie jak lawenda, mięta czy rumianek również mogą pomóc w pozbyciu się przykrego zapachu z dywanu. Nie tylko odświeżą wykładzinę, ale również nadadzą jej delikatny, naturalny zapach wyczuwalny w całym pomieszczeniu. Ziołową mieszankę możesz wysypać bezpośrednio na dywan, zostawić na kilka godzin, a następie dokładnie odkurzyć.

Czyszczenie parą – pielęgnacja dla wymagających

Jeśli posiadamy w domu mop parowy, możemy skorzystać z tej metody, aby głęboko oczyścić i odświeżyć dywan. Para skutecznie usuwa zabrudzenia i roztocza, a także pomaga w przywróceniu pierwotnej świeżości dywanu.

Pranie dywanu, czyli kiedy domowe środki zawodzą

W przypadku bardziej zabrudzonych dywanów warto rozważyć ich pranie. Jeśli producent dopuszcza taką możliwość, można to zrobić samodzielnie lub zlecić profesjonalnej firmie do czyszczenia dywanów. Pranie przywróci dywanowi jego dawne, intensywne kolory.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Domowy odświeżacz do dywanów to oszczędność i ekologia w jednym. Kilka składników i twój dywan odzyska dawną świeżość - RegioDom.pl

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto