Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków na terenie PEC-Gliwice
Afera ze śniętymi rybami w Kanale Gliwickim pokazała jak ważne jest dbanie o stan wód na terenie miasta. Chociaż modernizacja oczyszczalni ścieków PEC-Gliwice dotyczy tylko rzeki Bytomki, jest to wręcz krok milowy w stronę dbania o środowisko.
- Myślę, że w każdy proces produkcyjny wykorzystania wody, wliczona musi być tego typu instalacja. Wybudowaliśmy ją z myślą o dbanie o środowisko, w tym przypadku o wodę, natomiast na pewno tego typu instalacje będą musiały powstawać, aby nie dawać jakichkolwiek argumentów, że przyczyniamy się do zmian jakości rzek, które przepływają przez region - przyznaje Krzysztof Szaliński, prezes zarządu PEC-Gliwice.
Przypomnijmy, że Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Gliwice Sp. z o.o. zajmuje się wytwarzaniem, przesyłaniem i dystrybucją ciepła na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody na terenie Gliwic. Produkcja odbywa się w Ciepłowni Gliwice oraz w dwóch lokalnych kotłowniach. Ciepło systemowe trafia m.in. do instytucji, zakładów przemysłowych oraz do ponad 47 tys. gliwickich mieszkań – z tego 21 tys. mieszkań zaopatrywanych jest w ciepłą wodę użytkową. Całkowita zainstalowana moc grzewcza w centralnym źródle ciepła wynosi 360 MWt.
- PEC Gliwicki zaopatruje ok. 125 tys. mieszkańców w ciepło w Gliwicach i pokaźną część mieszkańców Gliwic w wodę użytkową, także jest to sporego rozmiaru producent i warto zauważyć, że ścieki przemysłowe, które siłą rzeczy powstają w procesach technologicznych produkcji ciepła, są właśnie okiełznane i oczyszczone. Nadmiar wody, który jest odprowadzony do rzeki Bytomki, jest już zupełnie oczyszczoną wodą - zapewnia prezydent Gliwic, Adam Neumann. Warto dodać, że gmina Gliwice posiada 100 proc. kapitału zakładowego spółki.
- PEC jest stuprocentową usługą komunalną miasta Gliwice. W ramach procedur, na które mamy wpływ i które kontrolujemy, poprzez nasz wydział urzędu środowiska, oczywiście dyscyplinujemy wszystkich, którzy trujące substancje emitują do środowiska, aby spełniali normy - dodaje.
W kierunku dbania o środowisko, ale też mniejsze opłaty
Zmodernizowana oczyszczalnia ścieków jest wyposażona w nowoczesne, w pełni zautomatyzowane węzły technologiczne, między innymi: węzeł usuwania metali ciężkich, usuwania siarczanów, dekarbonizacji ścieków, filtracji końcowej - pozwalające zadbać o wysoki poziom oczyszczenia ścieków przemysłowych odprowadzanych do pobliskiej rzeki.
- Woda jest w części jest zawracana do procesów produkcji ciepła i potem ponownie oczyszczana. Częściowo jest to obieg zamknięty, ale nadmiarowo, jeśli występuje sytuacja, w której zbiorniki są już pełne i nie sposób tego wykorzystać, wówczas tak oczyszczona woda jest kierowana do rzeki Bytomki - mówi Krzysztof Szaliński.
Zakończona inwestycja nie tylko dba o środowisko, ale także portfele mieszkańców miasta. Dzięki oczyszczalni nie będą musieli obawiać się o zwiększenie rachunków za ogrzewanie. - Dla mieszkańców Gliwic to przede wszystkim zdjęcie jakiegokolwiek cienia wątpliwości, że produkcja ciepła nie jest ekologiczna. Koszty związane z ewentualnym niedotrzymaniem norm niestety zwiększałyby koszty ciepła. Do tego nie możemy dopuścić - dodaje.
Ekologiczna oczyszczalnia ścieków powstała na terenie PEC-Gl...
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?