Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyło Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach – segregacja odpadów i recykling wcale nie muszą być nudne ZDJĘCIA

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Centrum Edukacji Ekologicznej zostało otwarte przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach.
Centrum Edukacji Ekologicznej zostało otwarte przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów w Gliwicach. Krzysztof Krzemiński
Nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej powstało przy składowisku odpadów przy ul. Rybnickiej 199A w Gliwicach. Placówkę utworzoną przez miejskie Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów zaprezentowano 26 października. - Dzięki Centrum Edukacji Ekologicznej Gliwice zyskują ważny, interaktywny obiekt, służący edukacji o charakterze ekologicznym, kształtowaniu właściwych postaw i dobrych nawyków pozwalających na lepszą dbałość o środowisko naturalne – wypowiedź Magdaleny Budny, prezesa PZO, przytacza Urząd Miejski w Gliwicach. CEE jest dostępne dla odwiedzających od 30 października.

Nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej otwarte w Gliwicach

Władze Gliwic podkreślają, że w nowo otwartym Centrum Edukacji Ekologicznej młodzi i starsi mieszkańcy mają możliwość dowiedzieć się, dokąd trafiają produkowane przez nich śmieci, z jakiego powodu należy je segregować i co kryje się pod pojęciem zrównoważonego rozwoju.

- Wszystko podane w ciekawej, interaktywnej formie, z elementami zabawy, sztuki, a nawet rekreacji. Stworzenie CEE świetnie uzupełnia miejskie działania dotyczące gospodarowania odpadami, prowadzone w sposób kompleksowy i dobrze zaplanowany – zachęca gliwicki Urząd Miejski.

W CEE znajduje się sala multimedialna, interaktywna wystawa dostępna w językach polskim i angielskim oraz ścieżki edukacyjne. Oferta placówki przeznaczona jest dla osób w każdym wieku, a obiekt został przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

- Centrum Edukacji Ekologicznej powstało, żeby w sposób łatwy, przyjemny i przystępny pokazywać gliwiczanom i wszystkim chętnym, co dzieje się z odpadami komunalnymi, które są odbierane z naszych nieruchomości. Coraz mniej odpadów jest bezpowrotnie traconych, a na coraz większą skalę odzyskujemy z nich to, co wartościowe. Oprócz tradycyjnej segregacji odpadów, odzysku makulatury, szkła, plastiku czy metalu, produkujemy biogaz, z którego mamy energię elektryczną, a w niedalekiej przyszłości również energię cieplną – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Centrum Edukacji Ekologicznej jest ekologiczne nie tylko z nazwy. Obiekt jest w pełni samowystarczalny dzięki wykorzystaniu alternatywnych źródeł energii. Na dachu budynku zamontowane zostały panele fotowoltaiczne, a w jego pobliżu powstała stacja ładowania samochodów elektrycznych. W toaletach wykorzystywany jest tzw. permeat – woda szara pozyskana z oczyszczonych odcieków składowiskowych.

Opowiedzieć o ekologii w ciekawy sposób – to cel Centrum Edukacji Ekologicznej

W sali multimedialnej dostępnej dla zwiedzających wyświetlane są filmy przygotowane na zlecenie PZO. Warto dodać, że głosu użyczyła w nich m.in. Krystyna Czubówna.

- Na potrzeby CEE powstało nawet „studio śMietka”, a w nim 8 filmików (4 wykładowe i 4 warsztatowe), dedykowanych czterem różnym grupom wiekowym. Podejmowane są w nich ważne ekozagadnienia dotyczące segregacji odpadów, ochrony wody, elektroodpadów oraz drugiego życia rzeczy – UM Gliwice zachęca do odwiedzin.

Wspomniany śMietek to przyjazny robot, który przedstawia infografiki z różnymi ciekawostkami. Na multimedialną ekspozycję składają się również interaktywne gry, animacje i informacje edukacyjne. Tematem przewodnim jest, rzecz jasna, gospodarka odpadami z uwzględnieniem segregacji i recyklingu śmieci.

- Naukę uatrakcyjnia m.in. labirynt zręcznościowy, interaktywny kącik dla dzieci i sprzątanie oceanu na ekranie. Prezentowana jest również wystawa czasowa prac studentów Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej – informuje miasto.

Ścieżki edukacyjne można również znaleźć na terenie wokół kompleksu. Jedna z nich prowadzi na platformę widokową po zrekultywowanej części składowiska, kolejna – na taras widokowy znajdujący się na dachu obiektu. Spacerując wokół budynku można również zobaczyć kilkadziesiąt różnych gatunków roślin, a także ekologiczne „kosiarki” mieszkające na terenie PZO. W minizoo żyją owce kameruńskie, najmniejsze kuce świata i zebu indyjskie.

- Dla gości przygotowano ponadto miejsca wypoczynku z ustawianymi sezonowo leżakami i liczne atrakcje na dwóch placach zabaw. Dzieciom z pewnością spodoba się zadaszony plac zabaw – można m.in. zagrać w piłkarzyki, cymbergaja, powspinać się na ściance wspinaczkowej, rozegrać mecz tenisa stołowego czy koszykówki. Pod chmurką czekają: bujaki w kształcie zwierzaków, śMietkowy tunel, bulle oraz szachownica XXL. Przed budynkiem znalazło się miejsce z amfiteatralnie ułożonymi siedziskami, gdzie odbywać się mogą lekcje na świeżym powietrzu, małe imprezy plenerowe, warsztaty czy rozgrywki sportowe – zachęca Urząd Miejski.

Zgodnie z zapowiedzią PZO, na terenie CEE wkrótce zostanie otwarty „śMietkowy Bazarek”, czyli sklepik, w którym będzie można nabyć między innymi materiały promujące działalność CEE, a także produkty oznaczone logo PZO i CEE.

Centrum Edukacji Ekologicznej udostępniono zwiedzającym 30 października. Zaplanowany Tydzień Otwarty spotkał się z tak dużym zainteresowaniem, że brakło miejsc dla wszystkich chętnych. Po 6 listopada na stronie pzogliwice.pl wystartuje system biletowy.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto