Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykły gliwicki Domek Ogrodnika wystawiony na sprzedaż. Czy ponad 120-letni obiekt znajdzie nowego nabywcę?

OPRAC.:
Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
W bezpośrednim sąsiedztwie Domku Ogrodnika działa Palmiarnia Miejska oraz minipark wodny
W bezpośrednim sąsiedztwie Domku Ogrodnika działa Palmiarnia Miejska oraz minipark wodny M. Buksa/UM Gliwice
GLIWICE. Jeden z bardziej urokliwych obiektów, znajdujący się w parku Chopina w Gliwicach, zostanie wystawiony na sprzedaż. Ponad 120-letni Domek Ogrodnika, ma być miejscem z przeznaczeniem na gastronomię, kulturę, rozrywkę lub hotelarstwo. Wiadomo już jaka będzie jego cena wywoławcza.

Słynny gliwicki Domek Ogrodnika wystawiony na sprzedaż

Miasto Gliwice przymierza się do sprzedaży słynnego Domku Ogrodnika, znajdującego się w parku Chopina, w ścisłym centrum. Ponad 120-letni obiekt, w przeszłości był siedzibą dyrektora ogrodów miejskich, Richarda Riedla. Teraz, ma stać się miejscem z przeznaczeniem na usługi z zakresu gastronomii, kultury, rozrywki lub hotelarstwa.

- Aby obiekt jak najlepiej służył mieszkańcom i turystom, gliwicki samorząd zmienił w minionym roku miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, wskazując jako podstawowe przeznaczenie budynku usługi w zakresie gastronomii, kultury, rozrywki, hotelarstwa - informuje miasto Gliwice.

3 stycznia prezydent miasta wydał zarządzenie w sprawie zbycia nieruchomości w formie licytacji z łączną ceną wywoławczą za budynek i grunt w wysokości 875 tys. zł brutto. Ustny przetarg nieograniczony ma zostać ogłoszony w pierwszym kwartale 2023 roku.

W ramach ustnego przetargu nieograniczonego przewidziano sprzedaż prawa własności do budynku o powierzchni 224,68 m2. Natomiast grunt o powierzchni 610 m2 zostanie oddany w użytkowanie wieczyste (na 99 lat), co zdaniem urzędników ma zapewnić trwałą realizację celu i kontrolę nad terminem zagospodarowania nieruchomości.

- Udogodnieniem dla nabywcy może być fakt, iż stawka procentowa pierwszej opłaty za działkę wyniesie 25% wartości ceny gruntu ustalonej w drodze przetargu, a opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego (płatne od roku następnego po oddaniu w użytkownie wieczyste przez 99 lat) wyniosą 3% wylicytowanej ceny gruntu - przyznaje miasto.

Nabywca nieruchomości będzie musiał przystosować obiekt do nowej funkcji w ciągu 3 lat od daty zawarcia umowy. Zakres ochrony obiektu określono po konsultacji z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Konieczna będzie ochrona bryły budynku, stosowanie barw elewacji odtwarzających oryginalną kolorystykę, a także materiałów wykończeniowych nawiązujących do oryginalnych, utrzymanie elementów drewnianej konstrukcji szkieletowej wraz z otynkowanym wypełnieniem pól. Nowy nabywca nie będzie mógł rozbudować obiektu i dokonać docieplenia zewnętrznego elewacji.

Gliwicki Domek Ogrodnika z bogatą historią

Obiekt powstał ponad 120 lat. Jest bardzo interesującą częścią obecnego założenia parkowego. Jego bryła, wystrój elewacji dobrze koresponduje też z wyglądem pobliskich zabytkowych willi z lat 30. XX wieku. Uwagę zwraca niewielka wieżyczka, w której mieści się klatka schodowa, z rzadko spotykanym detalem architektonicznym w Gliwicach – konstrukcją szachulcową.

W bezpośrednim sąsiedztwie Domku Ogrodnika działa Palmiarnia Miejska oraz minipark wodny

Niezwykły gliwicki Domek Ogrodnika wystawiony na sprzedaż. C...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto