MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesne Centrum Edukacji Ekologicznej otwarto w Gliwicach. To również nowa siedziba Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
W czwartek, 26 października 2023r. otwarto nowoczesne Centrum Ekologiczne w Gliwicach.
W czwartek, 26 października 2023r. otwarto nowoczesne Centrum Ekologiczne w Gliwicach. Aleksandra Wielgosz
Cel inwestycji: szerzenie wiedzy na temat recyklingu i segregacji oraz kształtowanie postaw ekologicznych. W czwartek, 26 października 2023r. otwarto Centrum Edukacji Ekologicznej w Gliwicach przy ulicy Rybnickiej 199A. To również nowa i jedyna siedziba Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów. Mamy zdjęcia!

Nadrzędny cel inwestycji - edukacja ekologiczna

Przy nieczynnym, zrewitalizowanym wysypisku śmieci w Gliwicach, powstała nowoczesna siedziba Przedsiębiorstwa Zagospodarowania Odpadów. Oprócz spółki w budynku mieści się również Centrum Edukacji Ekologicznej. Oficjalne otwarcie instytucji miało miejsce 26 października 2023r., a wzięli w nim udział m.in. Adam Neumann, prezydent Gliwic, Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic oraz gospodyni obiektu - Magdalena Budny, prezeska Przedsiębiorstwo Zagospodarowania Odpadów Sp. z o.o.

Innowatorski projekt wynikał z potrzeb, z którymi mierzyli się pracownicy przedsiębiorstwa oraz woli kształtowania ekologicznych postaw wśród lokalnych mieszkańców.

- W momencie kiedy objęłam prezesurę w spółce, było to w połowie 2019 roku, pojawiły się pewne bolączki, które mnie osobiście nie odpowiadały. A mianowicie, mało liczna załoga, bo 25 osobowa, była podzielona w dwóch lokalizacjach. Jedna lokalizacja była przy ulicy Zwycięstwa 36, a druga znajdowała się tutaj, przy ulicy Rybnickiej. Logistyka ogarnięcia i zarządzania spółką w dwóch lokalizacjach oddalonych o pięć kilometrów sprawiała mi naprawdę duże problemy i moim pracownikom również. Było to nieekonomiczne i nieekologiczne. I tak pojawił się pomysł żeby przenieść się gdzieś tu, bliżej serca zakładu. Poszukiwaliśmy różnych miejsc, robiliśmy odwierty, gdzie będzie najlepszy teren do tego, żeby ten obiekt postawić. W końcu wybraliśmy podnóże tej starej, nieczynnej już od lat, kwatery. W ślad za tym pomysłem pojawiła się strategia i myślenie o szerszym aspekcie, nie tylko prowadzenia PZO, ale również aby firma dała coś więcej od siebie dla mieszkańców Gliwic - wskazuje przyczyny powstania nowego obiektu Magdalena Budny.

W budynku znajdują się pięć pokoi przeznaczonych dla pracowników PZO oraz różnorodna strefa edukacyjna.

- My co roku, jako miasto Gliwice, zarówno z obowiązku ustawowego, ale też odpowiedzialności społecznej, musimy prowadzić działania związane z edukacją ekologiczną. W 2019 roku przeznaczaliśmy na to około 50 tysięcy złotych, środków wprost z budżetu miasta, plus jeszcze te zadania zawsze powierzamy w ramach Umowy na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Wiedzieliśmy, że konieczna jest zmiana podejścia, że musimy doprowadzić do sytuacji prawdziwej edukacji, a nie tylko formalnego realizowania obowiązków ustawowych poprzez drukowanie ulotek, czy działania akcyjne. Stąd też, gdy pojawił się pomysł, aby powstało to centrum, uznaliśmy, że to będzie najlepsza metoda na edukację ekologiczną na właściwym poziomie - mówił Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Centrum Edukacji Ekologicznej wychodzi z ofertą do osób w każdym wieku. Na miejscu można zobaczyć interaktywną wystawę multimedialną składającą się z gier, animacji, edukacyjnych treści oraz infografik. Dodatkowo zrealizowano firmy edukacyjne, które będą wyświetlane w specjalnie przygotowanej w tym celu sali projekcyjnej. Interesującym obiektem jest schemat obiegu odpadów w Gliwicach.

- Warto żeby mieszkańcy Gliwic i nie tylko, wiedzieli jak przebiega gospodarka odpadami. Dzisiaj na poziomie gospodarstwa domowego, ktoś zabiera te tzw. "śmieci" i tracimy je z pola widzenia. Jednak warto wiedzieć, co się z nimi dalej dzieje, bo to są rzeczy ciekawe i wartościowe, a przede wszystkim takie, które w ogólnym rozrachunku dają nam coraz więcej korzyści, a coraz mniej kosztów. W skrócie mówiąc odpady komunalne i nie tylko, w coraz mniejszym stopniu są składowane bezpowrotnie w tzw. kwaterach, stanowiąc tę ewidentną stratę i ewidentny problem - mówił prezydent Gliwic, Adam Neumann.

Obiekt przystosowany jest do osób z niepełnosprawnościami, a wystawy zaprezentowane są w językach polskim i angielskim. W najbliższym tygodniu od 30 października do 2 listopada (z wyłączeniem 1 listopada) odbędzie się bezpłatny tydzień otwarty, w trakcie którego będzie można zapoznać się z działaniem CEE. Po upływie tego czasu, za wejście na teren obiektu trzeba będzie uiścić opłatę.

- Od 6 listopada będzie możliwa rezerwacja on-line. W tej chwili trwają kalkulacje dotyczące opłat za wejście. Już w tej chwili mogę powiedzieć, że nie będzie to kwota wyższa niż 25 złotych. Oczywiście będziemy honorować różne zniżki - mówiła Magdalena Budny.

Obiekt jest samowystarczalny, na jego dachu zamontowano panele fotowoltaiczne, w toaletach permeat, czyli wodę szarą pozyskaną z oczyszczonych odcieków składowiskowych. Przy budynku mieszczą się stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dodatkowymi atrakcjami są dwa place zabaw ze ścianką wspinaczkową, szachownicą XXL czy piłkarzykami.

Nowoczesne, ekologiczne rozwiązania

Centrum oferuje dwie ścieżki edukacyjne, pierwsza - krótsza prowadzi na zielony dach centrum, druga - dłuższa, daje możliwość przejścia przez zrekultywowaną część składowiska. To doskonała okazja do obejrzenia instalacji przetwarzania odpadów oraz rozciągającej się panoramy Gliwic i Katowic.

Całkowity koszt inwestycji opiewa na kwotę 8 mln 387 tys. złotych. Dzięki budowie CEE miasto Gliwice zyskuje interaktywny projekt, służący edukacji o charakterze ekologicznym oraz kształtowaniu postaw i dbałości o środowisko naturalne.

od 7 lat

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecn...

Wybory na Litwie - Miażdżące zwycięstwo obecnego prezydenta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto