MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowoczesny zakład powstaje na terenie strefy ekonomicznej w Knurowie. Wmurowano kamień węgielny. Pracę znajdzie tu ponad 200 osób

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Nowoczesny zakład powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej w Knurowie
Nowoczesny zakład powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej w Knurowie źródło: Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna
We wtorek 21 listopada, wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej fabryki Fortaco, w której już w przyszłym roku, pracę znajdzie ponad 200 osób. To jedna z najważniejszych inwestycji z perspektywy miasta, bo na terenach strefy ekonomicznej.

Wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki Fortaco w Knurowie

Ci, którzy dotąd nie wierzyli w powodzenie strefy ekonomicznej w Knurowie, dziś mogą przekonać się na własne oczy, że strefa stanie się wkrótce miejscem pracy dla kilkuset osób. We wtorek 21 listopada, wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki Fortaco, która będzie pierwszym zakładem na terenie knurowskiej strefy ekonomicznej.

- Z radością chciałbym ogłosić, że po kompleksowych przygotowaniach, rozpoczęliśmy budowę nowej fabryki. Zakład produkcyjny zlokalizowany w Knurowie będzie miał strategiczne znaczenie dla dalszego wsparcia naszych klientów poprzez zaoferowanie dodatkowych zdolności produkcyjnych oraz bezprecedensowej wydajności opartej na wysokim stopniu automatyzacji i efektywności operacyjnej" - mówił Lars Hellberg, Prezes i Dyrektor Generalny Grupy Fortaco. (cytat za KSSE)

We wtorkowej uroczystości wmurowania kamienia węgielnego udział wzięli przedstawiciele władz miast Knurowa z prezydentem Adamem Ramsem oraz przedstawiciele władz Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wraz z prezesem dr Januszem Michałkiem i przedstawicielami kluczowych dostawców. Grupę Fortaco reprezentował jej prezes Lars Hellberg oraz dyrektor generalny nowopowstającego zakładu Jarosława Szytow.

Nowoczesna fabryka powstaje w Knurowie

Budowa nowego zakładu rozpoczęła się na początku października. W ramach inwestycji powstaje hala produkcyjna o powierzchni ponad 34 tys. m2. Grupa Fortaco, która buduje w tym miejscu nowoczesny park maszynowy, to wiodący dostawca komponentów dla przemysłu ciężkiego i morskiego, specjalizujący się w rozwiązaniach zeroemisyjnych, modułach i kabinach pojazdów oraz wyrobach stalowych. Pracę ma tu znaleźć ponad 200 osób.

- Buduje się zakład, który w połowie przyszłego roku rozpocznie produkcję i zatrudni około 250 pracowników. [...] Cieszymy się z tego powodu, że po pierwsze jest to produkcja, po drugie firma jest znana na całym świecie, stosuje najnowsze technologie, a zatem nie ma mowy o jakiejkolwiek uciążliwości - mówił przed miesiącem prezydent Knurowa Adam Rams.

Działalność Grupy Fortaco w zakresie produkcji komponentów stalowych obejmują nowoczesne, wyposażone w wysokiej klasy sprzęt zakłady produkcyjne zlokalizowanie w Finlandii, Estonii, Polsce, na Węgrzech i w Serbii, oferujące swoje możliwości produkcyjne, projektowanie i inżynierię oraz usługi posprzedażne wiodącym klientom OEM na całym świecie.

Knurów chce przygotować kolejne tereny inwestycyjne

Budowa fabryki Fortaco nie zamyka jednak planów Knurowa na kolejne inwestycje. We wrześniu informowaliśmy, że modernizacja i budowa infrastruktury w rejonie ulic 26-Stycznia i Szpitalnej, ma zachęcić kolejnych inwestorów. Miasto pozyskało na ten cel 21 mln 560 tys. zł w ramach siódmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

- Środki te zostaną przeznaczone na uzbrojenie dużego obszaru inwestycyjnego. Umożliwi to odpowiednie przygotowanie strefy inwestycyjnej, tak by inwestorzy w niedalekiej przyszłości mogli zainwestować kolejne środki na rozwój miasta Knurowa - mówił w październiku Jarosław Wieczorek, ówczesny wojewoda śląski, który odwiedził plac budowy w Knurowie.

Jak zaznaczał z kolei prezydent Knurowa, tereny inwestycyjne znajdujące się przy ulicach 26-stycznia i Szpitalnej, są szansą na dalszy rozwój Knurowa i nowe miejsca pracy.

- Mamy w Knurowie dwie kopalnie, ale i mamy na uwadze dekarbonizację, która mam nadzieję przebiegnie bardzo łagodnie. Dlatego szansą dla Knurowa są właśnie te tereny i nowe zakłady pracy - wskazywał prezydent Rams.

Nowy zakład grupy Fortaco zlokalizowany w Knurowie, ma zostać uruchomiony w połowie przyszłego roku.

Nowoczesny zakład powstaje na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zlokalizowanej w Knurowie

Nowoczesny zakład powstaje na terenie strefy ekonomicznej w ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto