MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Bumarze Łabędy w Gliwicach. Podpisana została umowa na produkcję Krabów – nowoczesnych armatohaubic

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Podpisano umowę na produkcję Krabów - nowoczesnych armatohaubic. W gliwickim zakładzie będzie powstawać ponad 50 sztuk rocznie.
Podpisano umowę na produkcję Krabów - nowoczesnych armatohaubic. W gliwickim zakładzie będzie powstawać ponad 50 sztuk rocznie. Paweł Kurczonek / Polska Press
Wizyta premiera w Gliwicach. 13 października w Bumarze Łabędy w Gliwicach podpisana została umowa na produkcję Krabów – nowoczesnych armatohaubic. - Obiecaliśmy dokapitalizowanie zakładu, by móc rozpocząć produkcję Krabów, jesteśmy po procesie legislacyjnym, by ta produkcja mogła ruszyć – mówił w Gliwicach Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. Na powstanie nowej linii produkcyjnej przeznaczono 800 mln złotych.

KLIKNIJ TUTAJ, by zobaczyć ZDJĘCIA z wizyty premiera Morawieckiego!

Kraby w Bumarze Łabędy – Mateusz Morawiecki podpisał umowę na produkcję armatohaubic

Podczas wizyty w Bumarze Łabędy premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że za poprzedniego rządu 800 pracowników zakładu straciło pracę w zwolnieniach grupowych.

- Nasi poprzednicy nie potrafili zorganizować tej produkcji i zwalniali pracowników, chyba by zatrudnili firmy consultingowe od zwolnień grupowych – mówił w Bumarze Łabędy premier Morawiecki.

Liczbę zwolnionych osób zestawił z kwotą 800 mln złotych dokapitalizowania zakładu.

- Te dwie liczby świadczą o zupełnie różnym podejściu do wielkiego potencjału produkcyjnego, jaki prezentuje Śląsk. 54 Kraby rocznie będą tu produkowane już za parę lat po zbudowaniu nowej linii technologicznej – podkreślił w Gliwicach szef rządu.

Premier Morawiecki podkreślił, że przemysł zbrojeniowy w Polsce rozwija się. Przypomniał, że w Siemianowicach Śląskich powstają Rosomaki – transportery opancerzone.

- Rozmawiałem ostatnio z premierem Słowenii o Rosomakach, właśnie po to, by w Polsce była realizowana jak największa produkcja przemysłowa. Więc z jednej strony jest to odpowiedzialność za bezpieczeństwo państwa polskiego i produkcja sprzętu, który jest pożądany na całym świecie. Z drugiej strony – skuteczność. Powiedzieliśmy o tym kilka miesięcy temu – dzisiaj dotrzymujemy słowa. Dzisiaj będzie tu podpisana umowa z prezesem Chwałkiem – zaznaczył szef rządu.

Prezes Rady Ministrów podkreślił, że nie pozwoli na marnowanie potencjału przemysłowego, inżynierskiego i pracowniczego, nie tylko w regionie. Przypomniał, że Bumar Łabędy już się rozwija, są tu remontowane czołgi Leopardy.

Sebastian Chwałek, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej, podkreśli, że tempo, w jakim jest realizowany ten projekt, wskazuje na determinację, z jaką rząd RP dąży do wzmocnienia polskiego przemysłu zbrojeniowego.

- W sierpniu rozmawialiśmy tutaj o możliwości dokapitalizowania, we wrześniu podpisywaliśmy list intencyjny, a dzisiaj podpisujemy umowę inwestycyjną. Dziękujemy, że kolejna spółka ma szansę wrócić na tory rozwoju. Modernizowaliśmy tu czołgi T-72, od 2016 roku realizowany był projekt modernizacji czołgów Leopard. Wspieramy naszych sąsiadów z Ukrainy, realizując remonty dla żołnierzy walczących z wrogiem – mówi Sebastian Chwałek o Bumarze Łabędy.

Wagę nowej inwestycji w Gliwicach podkreślił również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

- Serce gospodarcze Polski bije na Śląsku, bije bardzo mocno. To nie tylko przemysł górniczy czy automotive, ale również wieloletnia tradycja przemysłu zbrojeniowego. Bardzo się cieszę, że Bumar Łabędy w Gliwicach i zakład w Siemianowicach mają możliwości bogatego rozwoju – mówi Jarosław Wieczorek.

Wojewoda śląski dodaje, że wraz z nową linią produkcyjną, w Bumarze Łabędy powstanie ok. 500 nowych miejsc pracy. Jak zaznacza, pozwoli to na zachowanie i wykorzystanie kapitału ludzkiego.

- To wszystko to nie tylko nowe miejsca pracy, nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale realne bezpieczeństwo, które rząd zapewnia obywatelom. Efekty strategii odpowiedzialnego rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego możemy dziś zobaczyć – podkreśla wojewoda Wieczorek.

Pierwsze sztuki Krabów powinny zjechać z gliwickiej linii produkcyjnej za niecałe trzy lata.

Podpisano umowę na produkcję Krabów - nowoczesnych armatohaubic. W gliwickim zakładzie będzie powstawać ponad 50 sztuk rocznie.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Bumarze Łabędy w Gl...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Katastrofa śmigłowca z prezydentem Iranu. Co dalej z tym krajem?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto