Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowym biskupem gliwickim został Sławomir Oder. Święcenia i ingres w katedrze - zobacz zdjęcia

Marlena Polok-Kin
Święcenia biskupie i ingres ks. prałata Sławomira Odera w gliwickiej katedrze odbyły się 11 marca.
Święcenia biskupie i ingres ks. prałata Sławomira Odera w gliwickiej katedrze odbyły się 11 marca. Lucyna Nenow / Polska Press
KOŚCIÓŁ. Ksiądz biskup Sławomir Oder jest nowym biskupem diecezji gliwickiej. W katedrze pw. Św. Apostołów przyjął sakrę biskupią i został wprowadzony na urząd ordynariusza gliwickiego w sobotę, 11 marca. Ważne wydarzenie dla wiernych diecezji gliwickiej.

Zobacz zdjęcia - kliknij TUTAJ!

Diecezja gliwicka ma nowego biskupa ordynariusza: ks. Sławomira Odera

Ksiądz biskup Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim. W katedrze pw. Św. Apostołów przyjął sakrę biskupią i został wprowadzony do katedry w sobotę, 11 marca. To ważne wydarzenie dla wiernych diecezji gliwickiej.

Katedra wypełniła się w sobotę po brzegi, a po oficjalnym dokonaniu święceń i ogłoszeniu ks. Sławomira Odera biskupem - w świątyni rozległy się brawa. Pod koniec uroczystości odbyło się podpisanie dokumentów, potwierdzających kanoniczne objęcie urzędu przez biskupa gliwickiego. Listy gratulacyjne skierowali na jego ręce prezydent RP, Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki.

Powołany przez papieża Franciszka

Sobotnia uroczystość zgromadziła w gliwickiej katedrze liczne grono przedstawicieli władz państwowych, samorządowych, byli obecni kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz, a także - kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów, a także grono gości ekumenicznych z kraju i zagranicy. Zebranych i samego biskupa-nominata powitał gliwicki biskup senior, ks. Jan Kopiec.

Podczas sobotniej uroczystości odczytana został bulla papieska:

"„Twoje prawdziwie kapłańskie jak również ludzkie cnoty, którymi wyróżniłeś się w posłudze w Rzymie, będąc Postulatorem procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II oraz w diecezji Toruńskiej prawdziwie świadczą o twoim mocnym duchu pastoralnym i chrześcijańskim, oddanym dobru Kościoła oraz dusz ludzkich. Dlatego też, działając mocą Naszej Apostolskiej władzy, wysłuchawszy opinii Dykasterii do Spraw Biskupów, mianujemy Cię Biskupem Gliwickim, wraz ze wszystkimi przysługującymi prawami i jednocześnie nałożonymi obowiązkami, według Kodeksu Prawa Kanonicznego.”

Głównym konsekratorem uroczystości w gliwickiej katedrze był arcybiskup Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce. Współszafarzami - biskup senior diecezji gliwickiej Jan Kopiec i kard. Stanisław Dziwisz, arcybiskup senior archidiecezji krakowskiej, a także abp Giovanni Tani z Włoch i bp toruński Wiesław Śmigiel.

Homilię podczas sobotniej uroczystości w gliwickiej katedrze wygłosił ks. Andrzej Suski, biskup senior diecezji toruńskiej, której to kapłanem był ks. Sławomir Oder.

- Święty Augustyn definiuje całość tej posługi biskupiej jako pasterską miłość biskupa. Jest ona duszą apostołowania. Czcigodny drogi biskupie Sławomirze. Najlepsze uczucia i życzenia wraz z darem naszej modlitwy. Niech na drodze posługi w kościele gliwickim prowadzi Ciebie i umacnia Jezus Chrystus dobry Pasterz i dla niego otwiera serce Twoja pasterska miłość, którą obejmujesz całą społeczność i wszystkich mieszkańców tej pięknej, śląskiej ziemi - mówił w homilii ks. biskup Andrzej Suski.

List gratulacyjny na ręce nowego biskupa gliwickiego przesłał prezydent RP, Andrzej Duda. Odczytała go Grażyna Ignaczak-Bandych, szefowa kancelarii prezydenta RP. Prezydent Andrzej Duda nawiązał do jego roli jako postulatora w procesie beatyfikacyjnym i kanonizacyjnym Jana Pawła II, przypominając, że w 2015 r. odznaczył Sławomira Odera Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

„To właśnie wielkiemu trudowi księdza biskupa zawdzięczamy to, że już niespełna 9 lat po odejściu do domu Ojca, kult Papieża Polaka został oficjalnie zatwierdzony w całym kościele powszechnym. (...) Dzisiaj raz jeszcze dziękuję za wszystko, czego ksiądz biskup dokonał dla dobra polskiego Kościoła i naszego narodu. Powołanie ekscelencji na urząd biskupi ma wymiar symboliczny właśnie teraz, gdy świadectwo życia i dzieła św. Jana Pawła II jest potrzebne, może nawet bardziej niż kiedykolwiek. Ojciec Święty był najwybitniejszą osobistością w dziejach naszego narodu" - odczytała słowa prezydenta Andrzeja Dudy szefowa jego kancelarii.

Jak podkreślał w odczytanym w katedrze liście prezydent RP: "Dla nas, Polaków, pamięć o świętym Janie Pawle II stanowi bowiem integralny element dziedzictwa narodowego i należy do polskiej racji stanu, której strzec powinniśmy z absolutnym oddaniem i stanowczością, bez względu na konsekwencje".

Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, odczytał z kolei list od prezesa Rady Ministrów, Mateusza Morawieckiego. Życzenia złożył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski. Okolicznościowe słowo skierował do nowego biskupa gliwickiego także Wiktor Skworc, metropolita górnośląski.

Biskup gliwicki Sławomir Oder

Ks. Sławomir Oder został mianowany na nowego ordynariusza gliwickiego przez papieża Franciszka 28 stycznia 2023 r. w miejsce odchodzącego na emeryturę bp. Jana Kopca, który był ordynariuszem gliwickim od 2022 roku.
Jako zawołanie biskupie przyjął łacińskie słowa „Quod dixerit facite” (Zróbcie wszystko, cokolwiek wam powie), pochodzące z Ewangelii według św. Jana.

Nowy biskup gliwicki jest trzecim ordynariuszem tej młodej diecezji, ustanowionej 25 marca 1992 przez papieża Jana Pawła II bullą Totus Tuus Poloniae populus. Pierwszym ordynariuszem gliwickim był biskup Jan Wieczorek, drugim - biskup Jan Kopiec.

Ks. biskup Sławomir Oder ma 63 lata. Jest znany przede wszystkim jako postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II. Zanim został powołany przez papieża Franciszka na biskupa gliwickiego, w ostatnim czasie (od 2019 r.) był diecezjalnym ojcem duchownym kapłanów i sędzią w miejscowym sądzie kościelnym w Toruniu. Był kanonikiem gremialnym kapituły katedralnej. Pełnił posługę duszpasterską przy parafii Wniebowzięcia NMP w Toruniu.

Pochodzi z Chełmży. Szkołę podstawową i średnią ukończył w Toruniu. W latach 1978-1983 studiował na Wydziale Ekonomiki Transportu Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra ekonomiki handlu zagranicznego. W 1983 roku rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Pelplinie, a następnie w Seminarium Rzymskim, studiując na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, gdzie w 1989 roku uzyskał magisterium z teologii. Święcenia kapłańskie przyjął 14 maja 1989 roku w Pelplinie.

Kontynuował studia na Papieskim Uniwersytecie Laterańskim, uzyskał w 1993 roku tytuł doktora obojga praw. Później ukończył kurs Roty Rzymskiej. W latach 1992-1995 był wicedyrektorem biura prawnego Wikariatu Rzymskiego. W latach 1995-1998 był kanclerzem trybunału apelacyjnego Wikariatu Rzymskiego, a następnie przewodniczącym tegoż trybunału. Od 2013 został wikariuszem sądowym (oficjałem) diecezji rzymskiej.

W latach 1997-1999 był postulatorem rzymskim sprawy beatyfikacyjnej ks. Wincentego Frelichowskiego, a w latach 2005-2014 – sprawy beatyfikacyjnej i kanonizacyjnej Jana Pawła II. W roku 2020 powierzono mu funkcję postulatora sprawy beatyfikacyjnej rodziców św. Jana Pawła II, Karola i Emilii Wojtyłów.

Podczas pobytu w Rzymie był rektorem kościoła Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Benedykta Józefa Fabre. W 2001 roku otrzymał tytuł prałata papieskiego.

Święcenia biskupie i ingres ks. prałata Sławomira Odera w gliwickiej katedrze odbyły się 11 marca.

Nowym biskupem gliwickim został Sławomir Oder. Święcenia i i...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto