18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsze polskie wydanie "Historii miasta Gliwice" Benno Nietschego już 20 stycznia

Bartosz Pudełko
Archiwum Muzeum w Gliwicach
Benno Nietsche to postać niezwykle ważna dla Gliwic. Ten XIX-wieczny kronikarz jest autorem monografii "Geschichte der Stadt Gleiwitz", czyli "Historia miasta Gliwice" z 1886 roku. Co ciekawe, dzieło to nigdy nie ukazało się w języku polskim. Aż do teraz.

Po 1945 roku, kiedy Gliwice znalazły się w granicach Polski, większość egzemplarzy dzieła została zniszczona bądź zaginęła. Rola książki Nietschego była wielokrotnie umniejszana lub wręcz zupełnie pomijano istnienie monografii.

Próby przetłumaczenia "Geschichte der Stadt Gleiwitz" w późniejszych latach spełzły na niczym. Na przeszkodzie stawała polityka, a po 1989 roku - finanse lub techniczne problemy.

Udało się dopiero teraz, za sprawą Muzeum w Gliwicach. Pierwsze polskie wydanie "Historii miasta Gliwice" zaprezentowane zostanie 20 stycznia w Willi Caro.

Aby bliżej przyjrzeć się historii miasta nie trzeba jednak czekać do 20 stycznia. Na Zamku Piastowskim dostępna jest wystawa "Dawni dziejopisarze górnośląscy. Wybrane postacie" przygotowana przez Muzeum w Gliwicach.

Ekspozycja pozwoli zapoznać się z sylwetkami nie tylko Nietschego, ale również takich kronikarzy, jak np. Colmar Grünhagen, Alfons Perlick czy Johannes Chrząszcz.

Na eksponaty składają się oryginalne, rzadkie starodruki, rękopisy i notatki śląskich historyków. Wśród ciekawszych pozycji można wymienić m.in. rękopis "Historische Nachrichten zur Geschichte der Stadt Tarnowitz" Carla Winklera, listy Augustina Weltzela czy notatki Artura Trunkhardta.

Najważniejszym punktem wystawy będzie jednak jeden z nielicznych zachowanych egzemplarzy wspomnianego już "Geschichte der Stadt Gleiwitz" pochodzący z 1886.

Ekspozycja będzie otwarta dla zwiedzających do 15 kwietnia. Eksponaty pochodzą z Muzeów w Gliwicach, Rybniku, Chorzowie, Tarnowskich Górach, Raciborzu oraz z Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Gliwicach i w Pszczynie.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto