Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Potwory z placu budowy, czyli największe maszyny budowlane jakie widział świat

materiał partnera
To, co największe zawsze budzi podziw. Najwyższe budynki, największe statki, najdłuższe mosty… wymieniać można godzinami. Lubujemy się szczególnie w rankingach wytworów człowieka, zaś jeden z nich opiszemy w niniejszym artykule. Mowa o maszynach budowlanych – największych, najcięższych, najbardziej wydajnych, jakie widział świat. Zaczynamy!

Terex RH 400

RH 400 to największa na świecie koparka wyposażona w pojedynczą łyżkę. Nie jest to jednak byle jaka łyżka – 45 metrów sześciennych pojemności pozwala koparce na podniesienie nawet 85 ton urobku. Sama maszyna waży niemal 1000 ton, zaś do jej napędzenia potrzebny jest silnik o niewiarygodnej mocy (4400 koni mechanicznych). Wysoka na 10 metrów i długa na 15, koparka Terex RG 400 osiąga wydajność rzędu 5500 ton na godzinę.

Liebherr T 282 B i Caterpillar 797B

Zdecydowanie największe wywrotki – można je obecnie spotkać na rozległych placach budowy, w kopalniach odkrywkowych oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne jest przetransportowanie ogromnych ilości materiału.

T282 B ma prawie 15 metrów długości, prawie 8 metrów wysokości i waży ponad 600 ton. Dzięki 20-cylindrowemu silnikowi o mocy 3650 koni mechanicznych ten warty 3,5 miliona dolarów kolos jest w stanie poruszać się z prędkością 64 kilometrów na godzinę. Ładowność: 363 tony.

Jeszcze bardziej imponująca jest wywrotka 797B – jedno ze szczytowych osiągnięć firmy Caterpillar. Mimo iż 797B ma wymiary niemal identyczne z poprzednikiem, jego ładowność jest większa aż o 70 ton!

Le Tourneau L-2350

Największa ładowarka – ponad 40 metrów sześciennych pojemności i ładowność rzędu 72 ton mówią same za siebie. Same koła do L-2350 są gigantyczne – każde z nich ma 4 metry wysokości i waży prawie 7 ton (bez felg). Całości dopełnia wysokoprężny silnik o mocy 2300 koni mechanicznych.

Liebherr LTM11200-9

Cechą charakterystyczną tego samojezdnego żurawia jest 100-metrowe ramię o udźwigu dochodzącym do 1200 ton. Silnik o mocy 671 KM, zbiornik mieszczący 600 litrów paliwa i ponad 200 ton balastu na wysięgniku czynią z LTM11200-9 prawdziwego potwora, którego widać nawet z bardzo daleka.

Podsumowanie

Maszyny budowlane spotykamy dziś praktycznie na każdym kroku. Jednak te największe nie pracują byle gdzie, a w miejscach wymagających szczególnej mocy i wydajności. Serwis tego typu maszyn jest sprawą priorytetową ponieważ nawet drobna usterka może doprowadzić do poważnych opóźnień i – w konsekwencji – poważnych strat finansowych. Jeśli chcecie wiedzieć jak utrzymywać maszyny budowlane w dobrej kondycji, odwiedźcie stronę http://www.cemasz.pl/ i zobaczcie jak to robią fachowcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Bydgoska policja pokazała filmy z wypadków z tramwajami i autobusami

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto