MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Śląska reaktywuje kierunek Energetyka Jądrowa. Uczelnia zaprasza na Dzień Otwarty

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej na Politechnice Śląskiej
Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej na Politechnice Śląskiej Politechnika Śląska
Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej odbędzie się na Wydziale Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej 16 stycznia. Wydarzenie jest związane z reaktywacją kierunku Energetyka Jądrowa. - Reaktywacja kierunku kształcenia jest naturalną odpowiedzią naszej uczelni na potrzebę stopniowego zastępowania konwencjonalnych źródeł energetycznych źródłami bezemisyjnymi, a więc i na rynkowe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych absolwentów uczelni – podkreślają władze Politechniki Śląskiej.

Politechnika Śląska reaktywuje kierunek Energetyka Jądrowa

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami na Politechnikę Śląską wraca kierunek Energetyka Jądrowa. Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej, przypominał kilka miesięcy temu, że uczelnia ma wieloletnie doświadczenie w tym zakresie. Kształcenie w obszarze energetyki jądrowej rozpoczęło się w Gliwicach już w połowie ubiegłego stulecia. Specjaliści zajmujący się energetyką jądrową zdobywali wiedzę na Politechnice Śląskiej do lat 80. XX wieku, nie oznacza to jednak, że wiedza kadry przez lata uległa deaktualizacji.

- Mamy świetne kontakty z wieloma uniwersytetami europejskimi, które zajmują się energetyką jądrową, również na studiach międzyuczelnianych. Jest możliwość podróżowania, zobaczenia różnych laboratoriów i tych jednostek, które bardzo skutecznie rozwijają energetykę jądrową, jak na przykład uczelnie francuskie – mówił w czerwcu 2023 r. prof. Arkadiusz Mężyk.

Rektor uczelni zapewniał wówczas, że studiowanie na Energetyce Jądrowej będzie całkowicie bezpieczne.

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej na Politechnice Śląskiej

By przybliżyć nowy/stary kierunek Politechnika Śląska organizuje 16 stycznia Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 w Auli 100B Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki znajdującego się przy ul. Konarskiego 20 w Gliwicach.

- O potrzebie budowy silnych kadr dla inwestycji jądrowych w Polsce, podczas swoich wystąpień, opowiedzą przedstawiciele firm oraz instytucji o bardzo dużym znaczeniu i potencjale rynkowym. Głos ekspercki wybrzmi zarówno w części poświęconej prezentacjom podmiotów, jak również podczas panelu dyskusyjnego – zachęca uczelnia.

Dzień Otwarty Energetyki Jądrowej skierowany jest do obecnych oraz przyszłych studentów. Zainteresowani będą mieć okazję do zapoznania się z odnowionym kierunkiem studiów oraz możliwościami, jakie daje absolwentom.

- O roli organów nadzoru jądrowego, jak również o wyzwaniach związanych z budową kompetentnych kadr w tym zakresie będzie mówił przedstawiciel Państwowej Agencji Atomistyki. Z kolei o specyfice pracy w obszarze unieszkodliwiania odpadów promieniotwórczych i planach rozwoju tego zyskującego na znaczeniu obszaru działalności rynkowej wypowie się przedstawiciel Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych – przekazuje Politechnika Śląska.

Udział w dniu otwartym jest bezpłatny. Więcej informacji na temat wydarzenia można znaleźć na stronie polsl.pl, a szczegółowy program – poniżej.

Program wydarzenia:

 • 10.00 - Otwarcie wydarzenia przez Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki, przywitanie gości.
 • 10.10 - Kształcenie na kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej (Małgorzata Hanuszkiewicz-Drapała, Koordynatorka kierunku Energetyka Jądrowa w Politechnice Śląskiej)
 • 10.25 - Wartość europejskiej oferty jądrowej dla polskiej transformacji energetycznej (Thierry Deschaux, Dyrektor Generalny EDF SA Przedstawicielstwo w Polsce)
 • 10.40 - Rola Energopomiaru w rozwoju energetyki jądrowej w Polsce (Dariusz Dekarz, Dyrektor ds. kluczowych klientów w Energopomiar Sp. z o.o.)
 • 10.55 - Potencjał i wyzwania dla EPK S.A. związane z transformacją energetyczną ukierunkowaną na Energetykę Jądrową (Olgierd Sikora, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. marketingu i rozwoju rynku w Energoprojekt-Katowice SA)
 • 11.10 - Moja randka z Atomem to nie „randka w ciemno” czyli dlaczego należy i warto studiować energetykę jądrową (Wacław Gudowski, Doradca w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.)
 • 11.25 - Status projektu i proces wdrażania w Polsce małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 (Dagmara Peret, Prezes GE Hitachi Nuclear Energy)
 • 11.40 - Rola PAA w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej oraz rozwój kadr na potrzeby licencjonowania elektrowni jądrowych (Marcin Dąbrowski, Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Jądrowego w Państwowej Agencji Atomistyki)
 • 11.55 - Potrzeby kadrowe ZUOP w kontekście wdrożenia energetyki jądrowej i budowy nowego powierzchniowego składowiska odpadów promieniotwórczych (Aneta Korczyc, Dyrektor Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych)
 • 12.10 - Dyskusje przy kawie i herbacie
 • 13.00 - Panel dyskusyjny – Energetyka jądrowa – studenckie wyzwania i perspektywy (Paneliści: Marcin Dąbrowski (PAA), Dariusz Dekarz (Energopomiar), Thierry Deschaux (EDF), Krzysztof Gorzkowski (Dyrektor komunikacji w Orlen Synthos Green Energy Sp. z o.o.), Aneta Korczyc (ZUOP), Dagmara Peret (GEH), Olgierd Sikora (EPK), moderator dyskusji: Łukasz Bartela)
 • 14.45 Zakończenie Wydarzenia

Zobacz także

od 7 lat
Wideo

Kiedy i jak sprawdzić wyniki matur?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto