18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rynek w Pyskowicach [STARE ZDJĘCIA] Jak tu kiedyś wyglądało?

Błażej Kupski
Nasze miasto lokowane było na prawie niemieckim. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w pierwotnym planie miasta, który zresztą do dzisiaj jest wyraźnie rozpoznawalny. Cechy charakterystyczne miast założonych na prawie niemieckim to: rynek w środku miasta, a na nim duży ratusz, równoległe ulice odchodzące do rynku, blisko niego kościół parafialny z cmentarzem i plebanią. 

Wszystko to dotyczy również Pyskowic. 

Warto jeszcze odnotować, że od rynku biegły dwie ulice poza miasto. Jedna prowadziła do Bytomia, druga do Toszka i Ujazdu. Stąd też nazwy dwóch bram - Bytomska i Ujazdowska (Toszecka). Miasto od przedmieść oddzielała fosa. Na przedmieściach mieszkali chłopi, a w mieście - rzemieślnicy. Ci ostatni byli przeważnie szewcami, płóciennikami, sukiennikami, kuśnierzami (wyrób kożuchów), krawcami, rzeźnikami i garncarzami.
Nasze miasto lokowane było na prawie niemieckim. Znalazło to swoje odzwierciedlenie w pierwotnym planie miasta, który zresztą do dzisiaj jest wyraźnie rozpoznawalny. Cechy charakterystyczne miast założonych na prawie niemieckim to: rynek w środku miasta, a na nim duży ratusz, równoległe ulice odchodzące do rynku, blisko niego kościół parafialny z cmentarzem i plebanią. Wszystko to dotyczy również Pyskowic. Warto jeszcze odnotować, że od rynku biegły dwie ulice poza miasto. Jedna prowadziła do Bytomia, druga do Toszka i Ujazdu. Stąd też nazwy dwóch bram - Bytomska i Ujazdowska (Toszecka). Miasto od przedmieść oddzielała fosa. Na przedmieściach mieszkali chłopi, a w mieście - rzemieślnicy. Ci ostatni byli przeważnie szewcami, płóciennikami, sukiennikami, kuśnierzami (wyrób kożuchów), krawcami, rzeźnikami i garncarzami.
Pyskowice z osady w miasto przemieniły się w drugiej połowie XIII wieku. Większość badaczy przyjmuje datę 1260 r. jako rok nadania praw miejskich. Miał tego dokonać książę opolski Władysław I, znany fundator miast i klasztorów górnośląskich. Pyskowice swój rozwój zawdzięczały dogodnemu położeniu na szlaku handlowym wiodącym z Bytomia do Wrocławia.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto