Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego - defilada wojskowa przeszła ulicami Gliwic pod pomnik Józefa Piłsudskiego

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia, upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską stoczoną w czasie wojny polsko-bolszewickiej. W Gliwicach wyjątkowo tegoroczne obchody odbyły się wieczorem 14 sierpnia. Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą, po której defilada wojskowa przeszła na pl. Piłsudskiego. Wydarzenie zakończył tradycyjny Apel Pamięci Oręża Polskiego zwieńczony salwą honorową.

Święto Wojska Polskiego – defilada wojskowa przeszła ulicami Gliwic

Obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w Gliwicach o godz. 19.00. W kościele garnizonowym pw. św. Barbary odprawiono mszę świętą w intencji żołnierzy i pracowników Wojska Polskiego. Następnie uczestnicy obchodów przemaszerowali wspólnie z wojskową defiladą ulicą Prymasa Stefana Wyszyńskiego na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego.

- Dziś ponownie zgromadziliśmy się pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego, by upamiętnić historyczne zwycięstwo nad Bolszewikami w 1920 roku. Stoimy tu, by razem złożyć hołd tym, którzy to zwycięstwo wtedy wywalczyli – mówił płk Sebastian Wolszczak, komendant gliwickiego garnizonu.

Komendant Wolszczak podkreślił w Gliwicach, że Wojsko Polskie zawsze stanowiło ważny element narodowego systemu bezpieczeństwa.

- W przededniu naszego święta dziękuję społeczeństwu garnizonu za wsparcie nas w realizacji codziennych zadań oraz okazywaną sympatię. Nie warto ukrywać wzruszenia, gdy ta uroczystość odbywa się w miejscu, w którym każdy z nas może stanąć i zadumać się nad dziejami ojczyzny i dokonaniami poprzednich pokoleń – dodał płk Wolszczak.

Komendant przypomniał, że mijają 103 lata od bitwy, która, jak niektórzy mówią, była jedną z niewielu przesądzających o losach świata. Gdyby Armii Czerwonej udało się wówczas dotrzeć do Niemiec i innych krajów Europy Zachodniej, losy świata z pewnością wyglądałyby inaczej.

- Patrzymy z dumą na tamto zwycięstwo. Rosja sowiecka przegrała z niedocenioną, lekceważoną armią kraju, o którym Stalin mówił, że jest to tylko przepierzenie przed Europą Zachodnią, a który okazał się barierą nie do pokonania – podkreślił płk Sebastian Wolszczak.

Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, podczas obchodów w Gliwicach przypomniał słowa gen. Stanisława Szeptyckiego.

- Wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz – pisał gen. Szeptycki w rozkazie nr 126.

To właśnie gen. Szeptycki, jako Minister Spraw Wojskowych w drugim rządzie Wincentego Witosa, 4 sierpnia 1923 roku ustanowił Święto Żołnierza Polskiego. Jak podkreślił wojewoda Wieczorek, święto upamiętnia heroizm, siłę, odwagę i profesjonalizm wszystkich, którzy walczyli o wolność i niepodległość.

- Święto jest upamiętnieniem Bitwy Warszawskiej, ale tutaj, na Górnym Śląsku, wszyscy doskonale pamiętamy zrywy społeczności śląskiej, która chciała przynależeć do Polski. Mieszkańcy Śląska chcieli zadecydować o swojej przyszłości, o tym, że będą chcieli mówić językiem polskim, że będą chcieli kultywować dziedzictwo i kulturę polską – zaznaczył Jarosław Wieczorek.

Częścią obchodów Święta Wojska Polskiego na pl. Piłsudskiego w Gliwicach był uroczysty Apel Pamięci Oręża Polskiego zakończony salwą honorową i złożeniem kwiatów pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego. W trakcie wydarzenia można było również obejrzeć wojskowe pojazdy, wejść na stanowisko strzelnicze w jednym z potężnych aut i zrobić sobie zdjęcie w wojskowym rynsztunku.

„Symbole narodowe – znam, rozumiem, szanuję” – wydarzenie z okazji Święta Wojska Polskiego

Na poniedziałkowej uroczystości, obchody Święta Wojska Polskiego w Gliwicach nie kończą się. Kolejne atrakcje przygotowane zostały przez Centrum Kultury Victoria. W ramach wydarzenia „Symbole narodowe – znam, rozumiem, szanuję” 15 sierpnia odbędą się bezpłatne warsztaty ceramiki i makramy oraz gra miejska „Na tropie Mazurka Dąbrowskiego”. Rodzinne warsztaty ceramiki odbędą się w pracowni may hands przy ul. Bytomskiej 8.

- Na warsztatach, pod okiem prowadzącego, uczestnicy będą mogli zdobyć podstawowe umiejętności, ale także poczuć jaką przyjemność daje lepieniem z gliny. Uczestnicy dowiedzą się, co można zrobić z kawałka materiału i jakich błędów nie popełniać. Uczestnicy stworzą dzieła inspirowane biało-czerwonymi barwami narodowymi – zachęca CK Victoria.

Z kolei pod Stacją Artystyczną Rynek, również o godz. 11.00, odbędą się warsztaty wiązania makramy. Jest to technika wiązania sznurków, dzięki której można wykonać różne ozdoby, torebki, biżuterię i wiele innych dekoracji.

- Uczy cierpliwości i rozwija kreatywność. W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk – wykonuje się je bez użycia szydełka, drutów lub igieł. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają prace inspirowane barwami narodowymi – wyjaśnia CK Victoria.

Zwieńczeniem wtorkowego wydarzenia będzie gra miejska „Na tropie Mazurka Dąbrowskiego”, która rozpocznie się o godzinie 18.00 w CK Victoria przy alei Przyjaźni.

- Zadaniem uczestników, którzy wcielą się w postać asystenta Józefa Wybickiego, będzie odszukanie brakujących fragmentów „Mazurka Dąbrowskiego”. Na terenie trasy na uczestników będą czekać postaci historyczne związane z powstaniem Hymnu Polski, a grupy w trakcie rozgrywki zmierzą się z szeregiem interesujących zadań i wyzwań, które sprawdzą nie tylko ich wiedzę ogólną, ale również zmotywują do poszukiwania nieszablonowych rozwiązań – zachęca organizator.

Na uczestników będą czekały zagadki, zadania zręcznościowe, plastyczne oraz słowne. Gra przeznaczona jest dla uczestników indywidualnych oraz drużyn. Drużyny muszą składać się z co najmniej dwóch osób, jedna z nich musi być pełnoletnia. Więcej informacji na temat atrakcji można znaleźć na stronie internetowej ckvictoria.pl.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto