Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zielone hałdy w Gliwicach i Zabrzu? Trwa eksperyment. Jeśli projekt zakończy się sukcesem, będą nam zazdrościć nawet w Zakopanem!

Magdalena Grabowska
Magdalena Grabowska
Wideo
od 16 lat
Randki na hałdzie w przyszłości nie będą już tematem żartów w śląskich szlagrach. Gliwicki Komag wraz z różnymi lokalnymi podmiotami prowadzi eksperyment, który ma pokazać, czy na hołdzie możliwe jest nowe życie i wcale nie mówimy tu o pantofelkach. Kto wie, może zielonych hołd będą nam zazdrościć nawet w Zakopanem!

Zobacz, jak mogą wyglądać zielone hałdy - WIĘCEJ ZDJEĆ TUTAJ

Jeśli projekt zakończy się sukcesem, ojcami "nowego życia" na hałdach będą naukowcy z Uniwersytetu Bielsko-Bialskiego, Uniwersytetu Śląskiego oraz pracownicy Ogrodu Botanicznego w Zabrzu.

- Wspólnie z nimi przygotowaliśmy projekt, który jest w tej chwili projektem naukowym, z bardzo dużym akcentem na aspekt utylitarny. Ten projekt jest próbą zazielenienia trudnych terenów zurbanizowanych na przykładzie hałd tutaj na Górnym Śląsku - mówi dr inż. Bartosz Polnik, zastępca dyrektora ds. rozwojowych Komag.

Do zazieleniania hałd jeszcze jednak nie doszło. Najpierw zostanie przeprowadzony pewien eksperyment...

- Mamy dwa pola doświadczalne. Dwie donice tutaj w Komagu i dwie postawione w ogrodzie botanicznym w Zabrzu. Co jest w tych donicach? W jednej jest ziemia z ogrodu botanicznego z miksem nasion. W drugiej mamy skałę płonną, którą pozyskaliśmy dzięki uprzejmości kopalni Bobrek. To materiał bardzo niewdzięczny, do tego, aby mogły na tym rosnąć jakiekolwiek rośliny i pojawiało się życie. Zrobimy eksperyment, który ma pokazać możliwość zazielenienia i powstania życia na terenach trudnych, zdegradowanych działalnością przemysłową - dodaje.

Każdy kto łaził po hałdach wie, że nie będzie to takie proste. Spokojnie hałdy mogłyby być scenerią do filmów przedstawiających próbę stworzenia życia na Marsie.

- Jako mieszkaniec Gliwic muszę zauważyć rzeczy następujące. Po pierwsze w momencie, w którym chlorofil i inne formy życia zaczęły funkcjonować na Ziemi, stało się to co widzimy w tych skrzyneczkach - mówi Piotr Pyzik, wiceminister aktywów państwowych, wskazując na donice. - Tak się właśnie rozwijało życie na Ziemi miliony lat temu. Pewna powtórka, może niekoniecznie z rozrywki, ale to nam pokazuje kierunek, jeśli chodzi o przyszłość - dodał.

Badanie komórek chlorofilu ma duży potencjał. - Da nam w przyszłości nowe rozwiązanie i pewne wyzwanie, które pozwoli nam znaleźć o wiele prostsze i nowe źródła energii niż te, które wymagają metali ziem rzadkich. OZE jest ewidentnie naszą przyszłością, ale musimy pamiętać o naszej przeszłości - wyjaśnił.

Kierunek i cel jest "wart zachodu". - Zagospodarowanie tych przestrzeni nie może być "gołosłowiem". To jest realnie nasze życie, to jest życie następnych pokoleń - mówi wiceminister. - Mam nadzieję, że jest to pierwszy krok do działań, które pozwolą patrzeć na procesy związane z odzyskiwaniem terenów poprzemysłowych w inny sposób.

Projekt jest debiutem Centrum Transformacji Ekosystemów Zurbanizowanych. Zostało powołane 11 września dzięki porozumieniu z Instytutem Technologii Górniczej Komag, śląskimi miastami i Uniwersytetem Śląskim.

Od poniedziałku na terenie hali Arena Gliwice trwa Międzynarodowy Kongres Naukowo-Techniczny "Bezpieczeństwo energetyczne a sprawiedliwa transformacja" organizowany przez Instytut. Przez trzy dni eksperci ze świata nauki, biznesu i polityki będą rozmawiać o najważniejszych sprawach związanych z transformacją energetyczną, rozwojem OZE i bezpieczeństwem energetycznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto