Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice. Podwyżki czynszów za mieszkania! Niektóre składniki drożeją nawet o 50 proc., inne - o kilka groszy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
O ile wzrosną opłaty w Gliwicach?
O ile wzrosną opłaty w Gliwicach? Pixabay
Wszechobecne podwyżki stały się już przykrą codziennością. Drożeją produkty spożywcze, opał, rosną koszty prowadzenia firm. Nie inaczej jest w przypadku czynszów za mieszkania. Spółdzielnie, jako główne powody podwyżek wskazują wzrost podatków i płacy minimalnej. Sprawdzamy, o ile wzrastają opłaty w 2023 r. w Gliwicach.

Podwyżki czynszów w Gliwicach – niektóre składniki drożeją nawet o 50 proc.

Wszystkie spółdzielnie mieszkaniowe w Gliwicach zgodnie informują, że od stycznia jest drożej. O ile wzrastają opłaty? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć. Gliwickie spółdzielnie mieszkaniowe informują ogólnikowo, że czynsze wzrastają, ale podają dokładnych wartości. Spółdzielnia Mieszkaniowa przy Politechnice Śląskiej podaje, że podwyżki czynszów są uzależnione od wielkości mieszkań i wielu innych czynników. Przykładowo, podwyżkę opłat za ogrzewanie wymusiła zmiana stawek z Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Z kolei spółdzielnia podniosła opłaty za fundusz remontowy i eksploatację. Na te składniki miała wpływ m.in. podwyżka płacy minimalnej. W tym, bardzo ogólnym, tonie wypowiadają się również inne gliwickie spółdzielnie.

Bardziej szczegółowe dane otrzymujemy ze Spółdzielni Mieszkaniowej „Zachodnia”. Michał Michalski, zastępca prezesa, wyjaśnia, że podwyżki czynszów są spowodowane m.in. wzrostem cen materiałów i, co za tym idzie, kosztem prac prowadzonych przez spółdzielnię. Jako czynnik wpływający na podwyżki również wymienia wzrost minimalnego wynagrodzenia.

Dokładnie informacje na temat planowanych podwyżek w spółdzielni „Zachodnia” można znaleźć w biuletynie informacyjnym dostępnym na stronie internetowej smzachodnia.pl. Od stycznia 2023 opłata za wywóz nieczystości segregowanych wzrośnie o 11,4 proc. Zostało to ustalone decyzją Rady Miasta w lipcu 2022. Zmienia się również wysokość opłaty zaliczkowej na poczet centralnego ogrzewania. Dotychczas wynosiła ona 4,7 zł/m kw., po podwyżce mieszkańcy zapłacą 5,2 zł/m kw. Wzrasta również opłata za energię elektryczną w częściach wspólnych budynków.

- Podobnie, jak do cen energii cieplnej, będzie tu doliczony zwiększony podatek VAT, akcyza oraz wzrosną stawki za dystrybucję. Dotychczasowa opłata 0,24 zł/m kw. wzrośnie (…) na 0,36 zł/m kw.(…), tj. o ok. 50 proc. – czytamy w biuletynie spółdzielni.

Podwyżki, choć niewielkie, obejmą także podatek od nieruchomości (z 0,16 zł/m kw. na 0,17 zł/m kw.) oraz wodę i kanalizację. Mieszkańcy muszą się liczyć z podwyżkami z kwoty 13,81 zł/m3 do 13,83 zł/m3. Na tym podwyżki zaplanowane przez SM „Zachodnia” w Gliwicach nie kończą się, kolejnych należy spodziewać się od kwietnia 2023.

Jak te wartości wyglądają w praktyce? Mieszkanka ul. Emilii Plater informuje, że we wrześniu 2022 płaciła nieco ponad 916 zł, a od kwietnia 2023 jej czynsz wyniesie 1035,42 zł. To podwyżka o prawie 120 zł na przestrzeni kilku miesięcy. Jak informuje gliwiczanka, w międzyczasie opłaty były stopniowo podnoszone. W okresie od października do grudnia 2022 czynsz wynosił 955,35 zł, a w okresie styczeń-kwiecień 2023 - 1007,47 zł.

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto