Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gliwice: Skwer nad tunelem DTŚ mocno się zmieni! Prace ruszyły. Spodoba się mieszkańcom?

Marlena Polok-Kin
Marlena Polok-Kin
Skwer nad tunelem DTŚ w Gliwicach się zmienia.
Skwer nad tunelem DTŚ w Gliwicach się zmienia. Arek Gola
Tonące w zieleni pergole, zachwycające, różnorodne rośliny, kwietna łąka i plaża z palmami. Nowe miejsce w centrum Gliwic. Pusty, nieciekawy skwer nad tunelem DTŚ w centrum Gliwic czeka metamorfoza. Prace już się rozpoczęły. Czy to miejsce po zmianach zachwyci?

Skwer nad tunelem DTŚ w Gliwicach czeka metamorfoza
Pusty, nieciekawy skwer nad tunelem DTŚ w samym centrum Gliwic, przy ulicy Zwycięstwa, czeka metamorfoza. Ma być oszałamiająco zielono, a mieszkańcy zyskają nową przestrzeń miejską do wypoczynku i rekreacji. Prace przygotowawcze już się rozpoczęły, zasadnicze - zaczną się niebawem. Prowadzi je wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Czy to miejsce po zmianach zachwyci? Trzymamy kciuki. Pustynia w środku miasta ma pozostać wspomnieniem już jesienią.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA

Na skwerze w centrum miasta wyrośnie ponad 60,6 tys. roślin: 127 drzew, 2377 krzewów, ponad 25 tysięcy bylin, 31 910 roślin cebulowych i 220 pnączy. By utrzymać rośliny w dobrej kondycji, zostanie zamontowany system nawadniający. Powstaną też zacienione miejsca wypoczynku.
Za projektem przemian skweru nad tunelem stoi gliwicka pracownia architektoniczna 44STO, znana z tak udanych projektów, jak rewitalizacja Parku Chrobrego (obok hali Arena Gliwice), który stał się miejscem obleganym i popularnym nie tylko wśród gliwiczan.

Miejska przestrzeń w Gliwicach ma się wzbogacić o miejsce tonące w zieleni, kuszące nie tylko atrakcyjnymi roślinami, ale także - miejscami do wypoczynku i rekreacji. Dodatkowo - jak przekonuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska z Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, w którego gestii znajduje się ta przestrzeń - starannie przemyślane i wybrane nasadzenia mają być gwarancją, że skwer będzie przyciągał o każdej porze roku. Nawet poza okresem wegetacji ma być piękny.

- Skwer zdobić będzie 60, 6 tys. różnych gatunków: drzew, krzewów, byliny, roślin cebulowych i pnączy, dla których powstanie specjalny system nawadniający. Pierwsze nasadzenia przeprowadzone zostaną jesienią - mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska.

Jak dodaje, nowa aranżacja skweru została pomyślana w taki sposób, aby stała się przestrzenią zachęcającą także do wypoczynku i spędzania wolnego czasu. W kilku miejscach staną pergole, które zostaną obsadzone pnącą roślinnością. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe. Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, a rower przypiąć do bezpiecznego stojaka. Projektant przewidział także miejsce dla łąki kwietnej.

Na jego terenie ustawiona zostanie także instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego. Jego historię będzie przypominać instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z 200-letniej śluzy kanału odkopanego przy budowie DTŚ. Wykopane w trakcie budowy kamienie zostaną oczyszczone i umieszczone w miejscu przecinania się głównych ciągów komunikacyjnych. Wokół głazów zamontowane będą siedziska. Czy ten element spodoba się mieszkańcom? Pierwsze projekty takiego upamiętnienia nie przypadły do gustu jako niewystarczające.

Gliwicka patelnia

Prace przygotowawcze rozpoczęły się od usuwania stojących na skwerze koszy i ławek. Jak zapewniają w mieście - zostaną przekazane do Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, który zagospodaruje je m.in. na miejskich skwerach. Już wcześniej część roślin ze skweru zostało posadzonych w innych rejonach miasta. Drzewa, które dotychczas znajdowały się na skwerze zostały przesadzone w inne miejsca – 49 wiśni upiększyło aleję Sikornik, a 18 miłorzębów zieleniec koło ronda im. Stanisława Byliny, w pobliżu ul. Dubois.
Po uporządkowaniu skweru, usunięte zostaną trawniki z podglebiem. Jak informują w mieście, ich miejsce zastąpi specjalna mieszanka różnych rodzajów podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin, które mają zamienić to miejsce w oazę zieleni.
Wykonawca wprawdzie, dla bezpieczeństwa, wygrodzi plac budowy, zachowana zostanie komunikacja pieszych między ul. Berbeckiego a ulicą Dubois.

Jak było dotąd? Tymczasowa przestrzeń po zrealizowaniu wielkiej inwestycji DTŚ. Czekający na lepsze czasy nieciekawy skwer, z rachitycznymi drzewkami w betonowych donicach, mieści się tuż przy głównej gliwickiej ulicy Zwycięstwa. To miejsce eksponowane. Na osi od dworca PKP do Rynku. To trasa, którą przemierzają codziennie tysiące ludzi. O krok od tego miejsca rozciąga się piękny Park Chopina z Palmiarnią Miejską, którą odwiedzając rocznie tłumy z całego regionu.

W lecie rozgrzany do granic - niektórzy nazywali już to miejsce patelnią. O ile słynna sosnowiecka patelnia to plac z pomnikiem Kiepury, w Gliwicach nazwa jest dosłowna: pusty skwer z wypaloną od słońca trawą poprzecinaną betonowymi alejkami - w sezonie upiększały to miejsce okazałe palmy z gliwickiej palmiarni. Powrócą tu za rok, wraz z plażą.

Jaki będzie efekt metamorfozy skweru? Przekonamy się niebawem. Inwestycja będzie kosztować niemal 3,9 mln zł, ma być gotowa jesienią. W całej krasie - będziemy ją podziwiać od wiosny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto