MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kartą czy gotówką? Zobacz, gdzie w Polsce płatności bezgotówkowe wybieranej są najczęściej, a gdzie wciąż sięgamy do portfela

OPRAC.:
Redakcja Naszemiasto.pl
Redakcja Naszemiasto.pl
Płatności kartą mają w naszym kraju największą grupę zwolenników. Taka informacja była widoczna na około 70 proc. przeanalizowanych paragonów.
Płatności kartą mają w naszym kraju największą grupę zwolenników. Taka informacja była widoczna na około 70 proc. przeanalizowanych paragonów. pixabay.com
Czy podczas codziennych zakupów stawiamy na transakcje bezgotówkowe? W jakich województwach częściej korzystamy z płatności kartą, a gdzie wciąż popularna jest gotówka? Odpowiedzi na te kluczowe pytania znajdują się na... paragonach. Oto cała prawda o płatnościach w Polsce z podziałem na regiony.

Spis treści

– PanParagon to popularna aplikacja zakupowa, dzięki której można wyszukiwać promocje czy przechowywać paragony. W oparciu o anonimowe dane z dowodów zakupu, jakie trafiają do naszego systemu, publikujemy raporty dotyczące cen, realnej inflacji czy aktualnych trendów zakupowych. Tym razem pod naszą lupę trafiły paragony z adnotacją o sposobach płatności. Uzyskane wyniki przedstawiamy w ujęciu wojewódzkim. Co ważne, pod tym względem nasz kraj niekoniecznie dzieli się na Polskę A i Polskę B – zauważa Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Płatności bezgotówkowe z ogromną przewagą

Jak pokazuje badanie, płatności kartą mają w naszym kraju największą grupę zwolenników. Taka informacja była widoczna na około 70 proc. przeanalizowanych paragonów. Znacznie rzadziej korzystamy natomiast z gotówki, która znalazła na 30 proc. dowodów zakupu.

– W badaniu nie uwzględnialiśmy BLIKA, gdyż znaczna część tego typu transakcji oznaczana jest na paragonach jako płatność kartą – dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Eksperci poszli o krok dalej i sprawdzili, jak poszczególne płatności rozkładają się w ujęciu wojewódzkim.

W których województwach najczęściej płaci się kartą?

Ogólne wyniki pokazały, że płacenie kartą w Polsce jest bardzo popularne. Są jednak regiony na mapie naszego kraju, w których transakcje bezgotówkowe są bardziej rozpowszechnione, a w innych mniej. Niekwestionowanym liderem płatności z użyciem karty jest Wielkopolska. Tutaj, ten rodzaj transakcji był widoczny na niemal 75 proc. paragonów pochodzących z tego województwa. Na drugim miejscu uplasowało się województwo mazowieckie (73 proc. paragonów), następnie dolnośląskie oraz śląskie (ok. 71 proc.).

Szczegóły uwzględnia poniższa grafika.

PanParagon

Płacenie gotówką jest już passe? Nie w tych województwach!

Autorzy badania sprawdzili także, w jakich częściach Polski nadal często korzysta w się z gotówki. Okazuje się, że taką formę płatności najbardziej upodobali sobie mieszkańcy województwa świętokrzyskiego. Adnotacja o płatności gotówką pojawiła się tutaj na ok. 41 proc. ujętych w analizie paragonach. Kolejnym województwem, w którym mieszkańcy chętnie posługują się gotówką jest warmińsko - mazurskie. Potwierdza to aż 39,4 proc. dowodów zakupu z tego regionu. Trzecią pozycję na “gotówkowym” podium zajęło natomiast województwo podlaskie, gdzie na 38,2 proc. paragonach widniała informacja o tradycyjnej formie płatności.

– Co ciekawe, transakcje gotówką preferowane są zarówno na wschodzie, jak i zachodzie naszego kraju. Poza ścisłą czołówką do grona województw, w których konwencjonalny rodzaj płatności jest częstą praktyką wlicza się chociażby zachodniopomorskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, lubuskie czy lubelskie - dodaje Antonina Grzelak z aplikacji PanParagon.

Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

PanParagon

Płatność gotówką a stopa bezrobocia w Polsce

Czy popularność poszczególnych metod płatności w obrębie województw jest powiązana ze stopą bezrobocia? Zestawiając statystyki z aplikacji PanParagon oraz oficjalne dane z Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2023 roku widać pewne zależności. Tam, gdzie stopa bezrobocia jest wysoka, zazwyczaj chętniej korzysta się z gotówki. Tak jest w przypadku województwa świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, kujawsko-pomorskiego czy podlaskiego. Wyjątkiem jest województwo podkarpackie, w którym pomimo najwyższej w kraju stopy bezrobocia, sporym zainteresowaniem cieszą się płatności kartą. W województwach łódzkim i lubelskim jest natomiast odwrotna sytuacja. Tam bezrobocie jest stosunkowo niskie, a korzystanie z gotówki podczas zakupów częste.

Warto także dodać, że w województwie wielkopolskim, mazowieckim i śląskim jest najniższa stopa bezrobocia w Polsce, a zarazem najwyższa częstotliwość zakupów z użyciem karty.

Szczegóły ujęto zostały na poniższej grafice.

PanParagon
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kartą czy gotówką? Zobacz, gdzie w Polsce płatności bezgotówkowe wybieranej są najczęściej, a gdzie wciąż sięgamy do portfela - Nasze Miasto

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto