Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księgarnia Kawka - takich miejsc jest coraz mniej, warto je wspierać. Sklep w Gliwicach otrzymał „Certyfikat dla małych księgarni”

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Wideo
od 16 lat
Celem programu „Certyfikat dla małych księgarni” jest, jak wskazuje nazwa, promocja małych, niezależnych księgarni i zwiększenie ich roli w promowaniu czytelnictwa. Jest to program Instytutu Książki dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jednym z beneficjentów programu jest Kawka – księgarnia-antykwariat w Gliwicach. - Książki papierowe nie są żadnym przeżytkiem, nadal warto je wydawać, jest mnóstwo książek, które są fantastycznie wydane i są bardzo wartościowe – mówi Aleksandra Tracz, właścicielka Kawki.

Księgarnia-antykwariat Kawka w Gliwicach z „Certyfikatem dla małych księgarni”

Aleksandra Tracz podkreśla, że rynek, zwłaszcza dla małych, niezrzeszonych księgarni jest bardzo trudny.

- Konkurując z sieciówkami praktycznie zawsze jesteśmy na przegranej pozycji. Nie mamy możliwości wprowadzania takich rabatów, jak sieciówki. Musimy szukać innych sposobów na zainteresowanie i przyciągnięcie klienta – mówi właścicielka Kawki.

Mogłoby się wydawać, że w dobie książki elektronicznej i wydawanej w formie audiobooków, „tradycyjna”, papierowa książka będzie odchodzić do lamusa. Właścicielka gliwickiej księgarni Kawka zdecydowanie temu zaprzecza.

- Książki papierowe nie są żadnym przeżytkiem, nadal warto je wydawać. Mam wrażenie, że trend kupowania e-booków nieco ustaje, ludzie cenią sobie papier. Jest mnóstwo książek, które są fantastycznie wydane i są bardzo wartościowe – zapewnia Aleksandra Tracz.

Jak dodaje, największą popularnością cieszą się książki dla dzieci, ale również polska literatura współczesna oraz publikacje naukowe. Klienci pytają również o książki związane z regionem, z historią Gliwic.

Sposobem wsparcia małych, niezależnych księgarni i antykwariatów jest dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2022-2023 placówki z „Certyfikatem dla małych księgarni” otrzymały po 40 tys. złotych.

- Tego typu inicjatywy są bardzo potrzebne, myślę, że wielu księgarzom uratowało to życie. Nam również bardzo to pomogło i będzie nadal pomagać – podkreśla właścicielka księgarni Kawka.

Jednocześnie zwraca się do rządu z prośbą o zajęcie się ustawą porzuconą przez poprzedników. Projekt ustawy zakładał ustalenie jednolitej ceny książki przez pewien czas, również w księgarniach internetowych. Zdaniem Aleksandry Tracz, wyrównanie cen pozwoliłoby małym księgarniom na konkurowanie z sieciówkami i sklepami online.

„Certyfikat dla małych księgarni” – jakie cele ma wsparcie z ministerstwa?

Podstawowym celem programu jest wzmocnienie roli małych księgarni, jako placówek, które aktywnie promują czytelnictwo, a także zahamowanie obserwowanego od lat spadku liczby tego typu sklepów.

- Wsparcie małych księgarni jako instytucji promujących kulturę wśród lokalnych społeczności, zapewnienie małym księgarniom możliwości lepszej promocji oraz wsparcia ich bieżącej działalności, promocja twórczości polskich autorów – MKiDN wylicza kolejne cele projektu.

Certyfikat ma również wesprzeć wydawców i autorów specjalizujących się w tematyce regionalnej.

Zobacz także

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto