Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryj tajemnice Sośnicy, zobacz, jak przed laty wyglądało życie w dzielnicy Gliwic. Powstała książka „Gliwice-Sośnica, ludzie i miejsca”

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
„Gliwice – Sośnica, ludzie i miejsca” - powstała książka o dzielnicy Gliwic
„Gliwice – Sośnica, ludzie i miejsca” - powstała książka o dzielnicy Gliwic G. Ożga/ UM w Gliwicach
Jak dawniej wyglądała Sośnica? Jak dzielnicę Gliwic wspomina Włodzimierz Lubański, były piłkarz i reprezentant Polski pochodzący z Sośnicy? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w książce „Gliwice-Sośnica, ludzie i miejsca”. - Publikacja przedstawia historię miejsc wartych podkreślenia, odwołuje się do życia kulturalnego i sportowego dzielnicy, pokazuje jej wielobarwny charakter - zachęca Urząd Miejski w Gliwicach.

„Gliwice-Sośnica, ludzie i miejsca” – powstała książka o dzielnicy miasta

Książka zawiera liczne ciekawostki, nie tylko o samej Sośnicy, ale również o jej mieszkańcach. Z lektury można dowiedzieć się, która z zawodniczek w dniu własnego ślubu zagrała mecz w ekstraklasie piłki ręcznej kobiet, a także jak dzielnica wyglądała przed laty i wyglądało życie jej mieszkańców.

- Publikacja przedstawia historię miejsc wartych podkreślenia, odwołuje się do życia kulturalnego i sportowego dzielnicy, pokazuje jej wielobarwny charakter. Zawiera ciekawe, wzbogacone zdjęciami artykuły, stworzone na podstawie archiwalnych materiałów kalendarium najważniejszych wydarzeń Sośnicy w latach 1847–1945 – wylicza Urząd Miejski w Gliwicach.

W książce można ponadto znaleźć dokumentalne opracowania lokalnych legend oraz mapy. Ważną częścią książki są wspomnienia i wywiady z obecnymi i dawnymi mieszkańcami dzielnicy. O Sośnicy opowiedzieli między innymi były piłkarz i reprezentant Polski Wojciech Lubański, a także prof. Krzysztof Nitsch – mieszkający w Gliwicach rzeźbiarz i medalier.

Na książkę „Gliwice-Sośnica, ludzie i miejsca” złożyła się praca wielu osób, między innymi mieszkańców dzielnicy, miłośników historii Gliwic, kolekcjonerów pamiątek, przedstawicieli lokalnych szkół, a także parafii oraz instytucji kultury i firm. Publikacja ukazała się w ramach Gliwickiej Inicjatywy Lokalnej 2022 we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną, a powstała z inicjatywy Iwony Pochopień, dyrektorki Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 14 w Gliwicach.

- Nie pochodzę z Sośnicy, ale odkrywałam tę dzielnicę przez wiele lat. I uwierzcie – jest piękna. Tego piękna można szukać w różnych miejscach. Jeśli spojrzysz głębiej w miejsce, które widzisz od wielu lat, to zobaczysz coś więcej. Po przeczytaniu tej książki zupełnie inaczej patrzę na te same ulice czy budynki, które znałam. Niesamowite jest to, że sami mieszkańcy napisali tę książkę dla mieszkańców. Jest ona wyjątkowa, ponieważ ma tak wielu współautorów – oni wszyscy zawarli w niej cząstkę siebie – wypowiedź Iwony Pochopień przytacza strona internetowa Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Premiera książki odbyła się 16 lutego. Nakład publikacji wyniósł 629 egzemplarzy. Część z nich zostanie bezpłatnie przekazana do Biblioteki Narodowej, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach, Muzeum w Gliwicach, a także bibliotek szkolnych oraz przedszkoli. Twórcy książki zapowiadają, że wkrótce powinna być również dostępna w wersji elektronicznej.

- Książka „Gliwice – Sośnica, ludzie i miejsca” jest wynikiem pracy wielu osób. To efekt Państwa pomysłów, wiedzy, konsekwencji, zaangażowania i umiejętności współpracy. To spora dawka wiedzy o historii i tradycjach tego miejsca. Bardzo Państwu dziękuję i gratuluję tak dobrego zakończenia projektu – mówił podczas premiery Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Zobacz także

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto