Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Modernizacja Leopardów w Bumarze. PGZ potwierdza: Bumar liderem projektu modernizacji Leopardów

Paweł Pawlik
arc
Zakłady Bumar-Łabędy, będące częścią Polskiej Grupy Zbrojeniowej, mają w ręku ważny kontrakt. To tutaj modernizowane będą czołgi Leopard 2.

Modernizacja Leopardów w Bumarze. Nie ma znaków zapytania

Jak grom z jasnego nieba gruchnęła we wtorek, 10 lutego, informacja: Bumar-Łabędy nie dostanie kontraktu na modernizację czołgu Leopard 2. Szykują się zwolnienia.

Po dwóch dniach sytuacja zmieniła się jednak całkowicie. Na szczęście. Bumar będzie liderem projektu modernizacji 128 sztuk czołgu podstawowego polskiej armii, Leopard 2. Nikt z 2 tys. osób pracujących dla zakładu nie dostanie wypowiedzenia.

Zamieszanie powstało po komunikacie, którego autorem była Polska Grupa Zbrojeniowa, w skład której wchodzi również gliwicka fabryka. Można było w nim przeczytać, że Ministerstwo Obrony Narodowej odrzuciło ofertę Bumaru ze względu na "braki formalne i merytoryczne oraz zbyt niski poziom polonizacji".

PGZ potwierdza: Bumar liderem projektu modernizacji Leopardów

Tymczasem, jak się dowiadujemy, przetarg został unieważniony, ponieważ konsorcjum, w skład którego wchodziły firmy: Polski Holding Obronny, Bumar-Łabędy i OBRUM, formalnie przestało istnieć. A to nie oznacza, że Łabędy nie są gotowe.

- Mamy zasoby i kompetencje do przeprowadzenia tego projektu. Powołaliśmy zespół zajmujący się Leopardem. Z Łabędami nie jest tak źle. Zwolnień nie będzie - mówi Zdzisław Goliszewski, przewodniczący Solidarności w Bumarze-Łabędy.

Wszystko to zostało potwierdzone podczas wtorkowego spotkania w ministerstwie obrony. MON zdecydowało, że nowa oferta na modernizację czołgów Leopard 2A4 do wariantu 2PL zostanie przygotowana w trybie negocjacji z jednym podmiotem wskazanym przez Polską Grupę Zbrojeniową. Wątpliwości nie było.

- Liderem projektu będzie gliwicki Bumar - mówi Grzegorz Szymański, dyrektor komunikacji w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. - Bumar starający się o kontrakt jako część grupy PGZ występuje z pozycji silniejszego, bo przemawia za nim 30 współpracujących zakładów wchodzących w skład tej grupy - dodaje Szymański.
Rozpoczęcie modernizacji Leopardów 2A4 ma być możliwe w ciągu 3-4 miesięcy od podpisania umowy z nowym wykonawcą, a zakończenie całego programu ma nastąpić do 2020 roku.

- Bumar posiada kompetencje, które są unikatowe w całej grupie PGZ i to jest doceniane przez ministerstwo obrony - dodaje Szymański. Jest się o co bić, ponieważ modernizacja każdego ze 128 Leopardów to - bagatela - koszt około 2 milionów złotych za jeden pojazd.

Modernizacja Leopardów w Bumarze. PGZ potwierdza: Bumar liderem projektu modernizacji Leopardów

- Projekt modernizacji czołgów Leopard to, obok produkcji armatohaubic Krab, jedna z najpilniejszych spraw do rozwiązania przez MON, MSP i PGZ. Jako właściciel ponad 30 kluczowych spółek zbrojeniowych, posiadamy niezbędne zasoby, aby przedstawić polskiej armii kompleksową ofertę na modernizację pozyskanych czołgów. Jesteśmy zdeterminowani do szybkiego poukładania tego tematu - powiedział nam Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Nowa oferta na modernizację Leopardów ma zostać złożona do resortu obrony w drugim kwartale tego roku. Co dalej?

- Zaczęliśmy od decyzji w sprawie podwozi do Krabów. Teraz przyszedł czas na Leopardy. Potwierdzam jednocześnie, że naszą intencją jest, aby Bumar-Łabędy nadal był liderem tej modernizacji - podkreślał prezes Wojciech Dąbrowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto