Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na rowerze i hulajnodze tunelem na DTŚ! Takie pomysły mogą doprowadzić do tragedii. Czy skrót lub fajne zdjęcie jest warte ryzyka?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Pomimo zakazu kolejni rowerzyści i kierowcy hulajnóg przejeżdżają przez tunel.
Pomimo zakazu kolejni rowerzyści i kierowcy hulajnóg przejeżdżają przez tunel. Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach
Jak widać ani liczne apele ze strony policji i Zarządu Dróg Miejskich, ani znaki drogowe ustawione przed tunelem na DTŚ biegnącym pod centrum Gliwic, nie przynoszą większego rezultatu. Jak informuje Centrum Sterowania Ruchem i Tunelem kolejne osoby wpadły na "świetny" pomysł, by przejechać tunelem mimo zakazów. Tym razem był to kierowca hulajnogi elektrycznej i rowerzysta. A podobnych przypadków jest dużo więcej.

Rowerem, hulajnogą, również piechotą – fantazja gliwiczan nie przestaje zaskakiwać

Tunelem biegnącym pod centrum Gliwic może poruszać się ściśle określony rodzaj pojazdów. Zakazem objęte są m.in. rowery. Nie zraża to jednak kolejnych osób, które skracają sobie drogę lub które uznają, że przejście tunelem i zrobienie sobie kilku zdjęć będzie świetną zabawą. Tylko w ostatnich dniach pracownicy gliwickiego Centrum Sterowania Ruchem i Tunelem odnotowali dwa takie zdarzenia.

System monitoringu wychwycił rowerzystę, który wjechał na DTŚ z DK88 od strony Kleszczowa i podróż Średnicówką zakończył na zjeździe w ul. Robotniczą. Na szczęście sytuacja miała miejsce w niedzielne popołudnie, gdy natężenie ruchu jest nieduże. Druga z zauważonych osób poruszała się na hulajnodze. Na DTŚ wjechała przy wiadukcie na ul. Sienkiewicza, a po przejechaniu tunelu wyjechała na ul. Dworcową.

Z informacji otrzymanych od Centrum Sterowania Ruchem i Tunelem wynika, że do sytuacji, w których tunelem porusza się pieszy lub rowerzysta dochodzi przynajmniej raz w tygodniu. Zdarza się, że nawet częściej. Zarząd Dróg Miejskich przypomina, że takie zdarzenia mogą tworzyć poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, nie tylko samych sprawców, ale również dla innych uczestników ruchu. Ponadto mogą poważnie utrudnić poruszanie się po centrum miasta, które nawet, gdy tunel nie zostanie zamknięty jest wystarczająco zatłoczone.

Człowiek w tunelu – i co dalej?

Każda obecność pieszego, rowerzysty, bądź innej osoby, która nie powinna przebywać w tunelu jest wychwytywana przez system monitoringu. Ten natychmiast przekazuje do Centrum Sterowania Ruchem i Tunelem komunikat o treści „Człowiek w tunelu". System jest tak skonstruowany, że może zamknąć tunel automatycznie. Stanie się to w sytuacji, w której osoba postronna otworzy tzw. niszę ratunkową. To pomarańczowa budka widoczna na jednym ze zdjęć w galerii.

- W pozostałych przypadkach, np. gdy ktoś wejdzie do tunelu, lub gdy będzie jechał rowerzysta i system takie osoby wychwyci, decyzję podejmuje operator – informuje CSRiT.

Zamknięcie możliwości przejazdu pod centrum Gliwic powoduje, że cały ruch przekierowany jest w okolice pl. Piastów. W tej części miasta od dłuższego czasu trwają prace drogowe związane z budową Centrum Przesiadkowego.

- Zakorkowanie miasta potrwa pięć minut, natomiast przywrócenie pełnej przepustowości ulic może trwać kilka godzin. Co za tym idzie, decyzja o zamknięciu tunelu musi być przemyślana. Jeżeli osoba jadąca rowerem jest w stanie przejechać w ciągu kilku minut przez tunel, możemy „przymknąć oko”, by móc przepuścić dużą ilość pojazdów jadących przez miasto w godzinach szczytu – podaje CSRiT.

Pomimo zakazu kolejni rowerzyści i kierowcy hulajnóg przejeżdżają przez tunel.

Na rowerze i hulajnodze tunelem na DTŚ! Takie pomysły mogą d...

Ogromny wpływ na decyzję o zamknięciu przejazdu ma zachowanie osoby znajdującej się w tunelu. Jeżeli będzie to człowiek, który może stwarzać zagrożenie dla niego samego oraz dla innych użytkowników tunelu, np. będzie szedł chwiejnym krokiem i nie będzie wiadomo czy za chwilę nie wytoczy się na jezdnię, wtedy przejazd tunelem jest bezwzględnie zamykany.

Ponadto Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach przypomina, że piesi, rowerzyści i kierowcy hulajnóg w tunelu muszą liczyć się z możliwymi konsekwencjami – o każdym wykroczeniu powiadamiane są odpowiednie służby.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto