Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starówka w Gliwicach nie będzie zamknięta dla ruchu. Przeciwko rozszerzeniu Strefy Ograniczonej Dostępności protestowali mieszkańcy

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Strefa Ograniczonej Dostępności w Gliwicach nie zostanie rozszerzona - przeciwko zmianom protestowali mieszkańcy i przedsiębiorcy
Strefa Ograniczonej Dostępności w Gliwicach nie zostanie rozszerzona - przeciwko zmianom protestowali mieszkańcy i przedsiębiorcy Paweł Kurczonek / Polska Press
Wyłączenie dla ruchu samochodowego kolejnych ulic w rejonie gliwickiej starówki miało wejść w życie latem 2023 r. Celem działania miało być rozszerzenie strefy przyjaznej spacerowiczom i turystom. Ostatecznie, po proteście mieszkańców, władze Gliwic wycofały się w pomysłu. - Po wnikliwej analizie głosów i petycji prezydent Gliwic zadecydował o wprowadzeniu na starówce kompromisowego rozwiązania – podaje Urząd Miejski. Kształt istniejącej Strefy Ograniczonej Dostępności zostanie bez zmian, inne będą jedynie zasady funkcjonowania.

Starówka w Gliwicach nie zostanie zamknięta dla ruchu - miasto wycofało się z pomysłu

Jak na początku marca poinformował Urząd Miejski w Gliwicach, celem proponowanych zmian było zapewnienie pieszym i rowerzystom bezpieczeństwa i swobody poruszania się w rejonie starówki. Z tego powodu w połowie roku dla ruchu samochodowego miało zostać zamkniętych kilkanaście uliczek wokół Rynku.

- Przy docelowym wariancie Strefy Ograniczonej Dostępności uwzględniliśmy szczególnie głosy płynące od mieszkańców Starówki i prowadzących tam interesy przedsiębiorców. Wypracowaliśmy dzięki temu optymalne, rozsądne rozwiązanie – zapewniał wówczas Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Pomysł spotkał się z gwałtowną reakcją mieszkańców i przedsiębiorców, którzy protestowali przeciwko zmianom. Prezydent Gliwic, po wiosennych konsultacjach społecznych i kwietniowej debacie z udziałem gliwiczan, 15 czerwca ogłosił decyzję w sprawie kształtu Strefy Ograniczonej Dostępności na starówce. Strefa zostanie utrzymana w niezmienionym kształcie, ale z nowymi zasadami.

- W odpowiedzi na potrzeby sygnalizowane przez mieszkańców i przedsiębiorców ze starówki, do regulaminu mają zostać wprowadzone w tym roku zmiany, wydłużające czas na realizację dostaw towarów i dopuszczające wjazd taksówek na teren strefy SOD – informują władze Gliwic.

Dostawy towarów są obecnie możliwe w godz. 6.00-10.00, czas ten zostanie wydłużony do godz. 12.00. Ponadto zasadami działającej strefy zostanie objęta ul. Siemińskiego. Osoby mieszkające przy ul. Siemińskiego dojadą do parkingów przy posesjach, pojazdy z identyfikatorem S wjadą tu na 15 minut. Ulicą przejadą również pojazdy przewożące osoby z niepełnosprawnościami, a także rowery i inne urządzenia transportu osobistego, pojazdy służb miejskich, firm ochroniarskich w czasie pełnienia obowiązków i dostawców towarów. Ulica Siemińskiego będzie również dostępna dla taksówek.

Mniej parkingów wokół Rynku w Gliwicach

Wprowadzane zmiany na starówce w Gliwicach sprawią, że zmniejszy się liczba miejsc parkingowych w tej części miasta. Z dotychczasowych 283 miejsc, nie licząc pl. Inwalidów Wojennych, ul. Kościelnej oraz miejsc postoju do 15 minut, pozostanie 197.

- Pozwoli to jednak uporządkować przestrzeń starego miasta i zapobiec jej „zastawianiu” przez samochody – zapewnia miasto.

Zmiany wynikają z konieczności dostosowania się do aktualnych przepisów. Jak wyjaśniają władze miasta, miejsca parkingowe w strefie płatnego parkowania muszą być oznaczone znakami poziomymi, czyli liniami na jezdni, muszą być również wyznaczane w bezpiecznej odległości od skrzyżowań.

Władze Gliwic dodają, że ruch samochodowy, pieszy i rowerowy w okolicach Rynku, a także potrzeby mieszkańców i przedsiębiorców będą nadal analizowane. Obecnie rozważane jest ograniczenie ruchu samochodowego na ul. Bednarskiej – nieobjętej aktualnie SOD. Ulica jest mocno uczęszczana, a część mieszkańców sygnalizowała związane z tym uciążliwości.

Strefa Ograniczonej Dostępności – konsultacje społeczne w Gliwicach

W konsultacjach w kwietniu udział wzięło blisko 2,5 tys. osób. Jako, że pewne zmiany na Starówce wprowadzone zostały w 2020 roku, podczas konsultacji pytano o opinię na temat tych zmian. Najbardziej krytycznie wypowiadali się przedsiębiorcy. Z badania wynika, że wprowadzone wcześniej ograniczenia ruchu na Starówce bardzo źle ocenia 45 proc. przedsiębiorców działających na Starówce, a raczej źle – 23 proc. Stanowi to 68 proc. wszystkich głosów w tej grupie badanych.

Podobnie wypowiedziały się osoby mieszkające w obrębie Starówki. 30 proc. oceniło dotychczasowe zmiany, jako bardzo złe, a 23 proc., jako złe. W tej części badania inaczej rozłożyły się głosy osób spoza Starówki. Odpowiedzi "źle" lub "bardzo źle" wybrało 33 proc. badanych.

Kolejne pytanie zadane podczas konsultacji dotyczyło planowanych zmian. 84 proc. przedsiębiorców oceniło je bardzo źle, a dotychczasowe ograniczenia uznało za wystarczające lub zagłosowało za ich zniesieniem. Rozszerzenia strefy ograniczonego dostępu nie poparło 41 proc. mieszkańców Starówki, a za całkowitym zniesieniem ograniczeń opowiedziało się 24 proc. tej grupy badanych. Zaledwie 22 proc. poparło rozwiązanie zaproponowane w marcu przez władze Gliwic.

- Na kwietniowym spotkaniu z prezydentem Gliwic Adamem Neumannem i jego zastępcą Mariuszem Śpiewokiem dominowały głosy mieszkańców starówki i przedsiębiorców z tego obszaru, sprzeciwiające się zaproponowanemu przez miasto rozwiązaniu – przypomina UM Gliwice.

Zobacz także

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto