Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Operacje nerek z użyciem robota chirurgicznego w Szpitalu Miejskim nr 4 - zabieg jest mniej inwazyjny, pacjent szybciej wraca do zdrowia

OPRAC.:
Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Placówka przeprowadza operacje nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego
Placówka przeprowadza operacje nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego szpital4.gliwice.pl
Specjaliści ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach przeprowadzili pierwsze operacje z użyciem robota chirurgicznego dokładnie rok temu. Dziś gliwiccy urolodzy mają na koncie kolejny medyczny sukces – przeprowadzają operacje nerek z wykorzystaniem nowoczesnego urządzenia. - Połączenie wiedzy i doświadczenia lekarza z niespotykaną wcześniej precyzją sprawiają, że możemy mówić o znacznym zmniejszeniu inwazyjności zabiegu – zapewnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej.

Robotyczne operacje nerek w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Dr Kupilas podkreśla, że dzięki nowoczesnemu robotowi chirurgicznemu w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach przeprowadzono dotychczas aż 150 operacji prostatektomii radykalnej, czyli zabiegu związanego z rakiem prostaty.

- Idziemy dalej, rozwijamy się i dajemy naszym pacjentom szansę na przeprowadzenie operacji nerek z wykorzystaniem robota chirurgicznego. Chodzi o operacje oszczędzające nerkę oraz nefrektomie (operacje radykalne) – mówi dr Kupilas.

Władze szpitala podkreślają, że używany w placówce robot jest jednym z najbardziej skomplikowanych oraz zaawansowanych urządzeń stosowanych we współczesnej medycynie. Dzięki niemu pacjenci otrzymują niespotykane wcześniej możliwości pomocy w sytuacji stwierdzenia guza nerki podejrzanego o charakter nowotworowy.

- Ruch narzędzi oraz kamery jest sterowany ze specjalnej konsoli, połączenie wiedzy i doświadczenia lekarza z niespotykaną wcześniej precyzją urządzenia sprawiają, że możemy mówić o znacznym zmniejszeniu inwazyjności zabiegu. W operacjach laparoskopowych nie mamy aż tak dobrego wglądu, operacje robotyczne wykonywane są w technologii 3D i w powiększeniu, możemy lepiej zobrazować miąższ nerki, zobaczyć granice pomiędzy patologią czyli guzem a obszarem prawidłowym – podkreśla dr Kupilas.

Ordynator podkreśla, że w trakcie operacji z użyciem robota pacjent traci mniej krwi, dzięki temu szybciej wraca do sił po zabiegu, a dalsza rekonwalescencja przebiega lepiej.

Jak zapewnia szef gliwickiej urologii, pacjenci są pozytywnie zaskoczeni informacją o tym, że operacja będzie przeprowadzona z wykorzystaniem robota chirurgicznego.

- Dokładnie wyjaśniamy, jak ta procedura będzie wyglądała, żaden chory nie zrezygnował czy też nie oznajmił, że woli rozwiązania tradycyjne – zapewnia szef gliwickiej urologii.

Dodaje, że w planach jest dalszy rozwój chirurgii robotycznej w Gliwicach.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto