Tym mogą poszczycić się mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego. Co dziś je wyróżnia?

Materiał informacyjny Parlamentu Europejskiego
Nikiszowiec – dzielnica Katowic, słynąca z zabytkowego osiedla robotniczego, które stanowi Pomnik Historii i zostało umieszczone na liście UNESCO.
Nikiszowiec – dzielnica Katowic, słynąca z zabytkowego osiedla robotniczego, które stanowi Pomnik Historii i zostało umieszczone na liście UNESCO.
Mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego mogą poszczycić się niezwykłym dziedzictwem kulturowym, dynamicznym rozwojem gospodarczym oraz malowniczymi krajobrazami, które wyróżniają te regiony spośród innych części Polski. Od bogatej historii przemysłowej po wszechstronne możliwości turystyczne, te obszary stale ewoluują, oferując mieszkańcom i odwiedzającym niezapomniane doświadczenia oraz perspektywy rozwoju.

Zachwycające województwo śląskie

Mimo że bogaty w surowce Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony i zurbanizowany region Polski, już dawno przestał przypominać szare pejzaże. Dziś województwo śląskie oferuje mnóstwo atrakcji dla turystów i mieszkańców, łącząc nowoczesne inwestycje z bogatą historią i kulturą. Znane jest z licznych zabytków przemysłowych, w tym kopalni (m.in. soli czy rud ołowiu i cynku), które obecnie znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Jedną z inicjatyw wspieranych przez Unię Europejską jest rewitalizacja Starego Miasta w Częstochowie. Miasto rozbudowało dawny ratusz, tworząc muzeum archeologiczno-historyczne oraz modernizując płytę Starego Rynku. Projekt ten, dofinansowany przez Unię Europejską kwotą ponad 16 milionów złotych, stworzył atrakcyjną przestrzeń dla mieszkańców i turystów.

Stare Miasto w Częstochowie, jedno z miejsc zrewitalizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej.
Stare Miasto w Częstochowie, jedno z miejsc zrewitalizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej.

Znaczącą inwestycją była rewitalizacja Starej Warzelni w Tychach. Dzięki wsparciu funduszy europejskich obiekt został przekształcony w nowoczesną galerię sztuki – Centrum Nieelitarnej Sztuki Multimedialnej. Projekt dofinansowano kwotą blisko 15 milionów złotych. Stara Warzelnia jest teraz punktem, w którym zwiedzający mogą odkrywać sztukę, odpoczywać w zielonym otoczeniu Browaru Obywatelskiego, a także korzystać z tras rowerowych prowadzących przez pobliskie Lasy Kobiórskie.

Śląsk to region, w którym zachowanie dziedzictwa kulturowego jest traktowane priorytetowo. Dzięki europejskiemu dofinansowaniu Sztolnia Głęboka Fryderyk w Tarnowskich Górach przeszła gruntowną modernizację. Projekt o wartości ponad 2 milionów złotych pozwolił na zabezpieczenie górotworu i modernizację gospodarki wodnej. Obiekt wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, cieszy odwiedzających bogatą ofertą turystyczną i edukacyjną.

Ważną inwestycję zrealizował Racibórz, tworząc nowoczesną i bezpieczną przestrzeń rekreacyjną - Ogródek Jordanowski. Dzięki unijnemu dofinansowaniu liczącym prawie 2 mln złotych powstał tu plac zabaw, dostosowany również dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz liczne strefy zabawowe i rekreacyjne. Racibórz zyskał miejsce, które stało się jednym z głównych punktów spotkań mieszkańców i atrakcją turystyczną miasta.

Małopolskie to nie tylko Kraków

Województwo małopolskie słynie nie tylko z dawnej stolicy Polski – Krakowa, ale i wielu innych atrakcji, które na przestrzeni lat uległy znaczącym przemianom. Jednym z największych wyzwań, z którymi zmaga się region, to zanieczyszczenie środowiska. Aby mu przeciwdziałać, w gminach Stryszów i Wadowice wymieniono kotły starej generacji na ekologiczne urządzenia grzewcze. Projekt dofinansowany przez Unię Europejską kwotą blisko 185 tysięcy złotych poprawił jakość powietrza, a także – co ważne – podniósł poziom wiedzy ekologicznej wśród mieszkańców.

W województwie małopolskim wybudowano też 710 km sieci szerokopasmowej, co umożliwiło ponad 11 tysiącom gospodarstw domowych oraz 55 placówkom edukacyjnym uzyskać dostęp do internetu. Dzięki 25 milionom zł dofinansowania z Unii Europejskiej mieszkańcy z miejscowości takich jak Alwernia, Babice, Chrzanów czy Wadowice mogą teraz korzystać z nowoczesnych usług telekomunikacyjnych.

Województwo małopolskie to także miejsca pamięci i świadectwa bolesnej historii. Dziś budynek Starego Teatru, będący częścią niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, został przekształcony w multimedialną przestrzeń edukacyjną i ekspozycyjną. Dofinansowanie z funduszy unijnych w wysokości prawie 18 milionów złotych pozwoliło na przekształcenie obiektu w miejsce edukacji i refleksji nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej.

Podhale to nie tylko Tatry, ale również Muzeum Tatrzańskie, które dzięki funduszom europejskim przeszło gruntowną modernizację.
Podhale to nie tylko Tatry, ale również Muzeum Tatrzańskie, które dzięki funduszom europejskim przeszło gruntowną modernizację.

Atutami regionu sprzyjającymi turystyce są przyroda i kultura. Przykładem jest Muzeum Tatrzańskie, które przeszło gruntowną modernizację. Prace konserwatorskie objęły gmach główny oraz dwie wille: Koziańskich i Opolanka. Dzięki unijnym funduszom w wysokości ponad 9 milionów złotych zarówno budynki, jak i zgromadzone w nich zbiory – kulturowe dziedzictwo Podhala – zostały zabezpieczone i dostosowane do nowych potrzeb.

W Gorczańskim Parku Narodowym, dzięki wsparciu Unii Europejskiej w wysokości prawie 2 milionów złotych, przekształcono zabytkowy obiekt architektoniczny na Ośrodek Edukacyjny.

Europa Experience – dowiedz się więcej o Unii Europejskiej

Dziś nikt nie ma wątpliwości, że Unia Europejska wpływa na nasze życie codzienne i oferuje wiele możliwości. Jednak aby dowiedzieć się więcej warto wybrać się do Centrum Multimedialnego Europa Experience - Spotkania z Europą. Interaktywna przestrzeń centrum oferuje szereg atrakcji. Jedną z nich jest kino 360°, w którym wyświetlany jest immersyjny film o Europie, pozwalający na podróż po kontynencie i zrozumienie roli instytucji UE. Odwiedzający mogą skorzystać też ze stacji multimedialnych, czy wziąć udział w grze fabularnej, w której można wcielić się w rolę posła do Parlamentu Europejskiego i na własnej skórze przekonać się, jak wyglądają procesy decyzyjne w UE. Warszawskie centrum mieści się przy ulicy Jasnej 14/16a, w samym centrum stolicy. Można je zwiedzać w godzinach 9-18 od poniedziałku do piątku oraz 9-15 w soboty.

Centrum Multimedialnego Europa Experience – miejsce, w którym każdy może poznać bliżej, jak funkcjonuje Parlament Europejski.
Centrum Multimedialnego Europa Experience – miejsce, w którym każdy może poznać bliżej, jak funkcjonuje Parlament Europejski.

Zobacz również:

Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Tym mogą poszczycić się mieszkańcy województwa śląskiego i małopolskiego. Co dziś je wyróżnia? - Dziennik Zachodni

Wróć na gliwice.naszemiasto.pl Nasze Miasto